لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۵

ایالات متحده در پاسخ به درخواست طالبان: مشروعیت را باید «کسب» کرد


تامس وست، عکس از آرشیو
تامس وست، عکس از آرشیو

نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور افغانستان در پاسخ به درخواست طالبان برای آزادسازی دارایی‌های توقیف شده افغانستان گفت، دولت جدید کابل ابتدا باید مشروعیت کسب کند.

تامس وست در یک رشته توئیت که روز جمعه ۲۸ آبان منتشر کرد گفت، آمریکا پیشتر به وضوح به طالبان اعلام کرده بود اگر قدرت را به جای مذاکره با دولت قبلی افغانستان با زور به دست آورد، کمک‌های حیاتی و مهم غیربشردوستانه قطع خواهد شد.

او در ادامه تاکید کرد که «مشروعیت و حمایت باید با فعالیت‌هایی برای مقابله با تروریسم، تشکیل یک دولت همه‌شمول و احترام به حقوق اقلیت‌ها، زنان و دختران، از جمله دسترسی برابر به تحصیل و فرصت شغلی، به دست آید.»

به دنبال قدرت گرفتن طالبان در افغانستان در اواسط ماه اوت، آمریکا حدود ۹ و نیم میلیارد دلار دارایی بانک مرکزی افغانستان را توقیف و کمک‌های حیاتی و مهم اقتصادی به این کشور را متوقف کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، طالبان روز چهارشنبه ۲۶ آبان با انتشار نامه‌ای سرگشاده از کنگره ایالات متحده درخواست کرد دارایی‌های توقیف شده افغانستان را آزاد کند.

امیر خان متقی وزیر امور خارجه حکومت طالبان در این نامه، از ناامنی اقتصادی به عنوان بزرگترین چالش افغانستان یاد کرده و هشدار داده است که نگرانی‌های اقتصادی در داخل افغانستان ممکن است به خارج از مرزها کشیده شود.

تامس وست در پیام‌‌های امروز خود در توئیتر خاطر نشان کرد «ایالات متحده به حمایت از مردم افغانستان از راه کمک‌های بشردوستانه ادامه می‌دهد و در همین سال جاری، ۴۷۴ میلیون دلار به این کمک‌ها اختصاص داده است.»

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر اعلام کرده است آمریکا ۱۴۴ میلیون دلار کمک بشردوستانه بیشتر برای مقابله با بحران انسانی در افغانستان اختصاص می‌دهد. با این حساب، رقم کمک‌های بشردوستانه آمریکا به افغانستان در سال جاری میلادی به ۴۷۴ میلیون دلار رسید.

XS
SM
MD
LG