لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۸

حامد کرزی از امضای توافق نامه با آمریکا خودداری کرد


کرزی بی توجه به توصیه لویه جرگه می گوید برای اطمینان از تعهد آمریکا به حفظ صلح در افغانستان زمان بیشتری لازم است

اعضای لویه جرگه یا مجمع بزرگان و سران قبایل افغانستان، روز یکشنبه با اکثریت آراء از موافقت نامه امنیتی میان آمریکا و افغانستان – که قرار است از اول ژانویه ۲۰۱۵ به اجرا درآید – پشتیبانی کردند و حامد کرزی رئیس جمهوری را به امضای فوری این موافقت نامه فراخواندند.

آقای کرزی پیشتر امضای موافقتنامه ای را – که اجازه می دهد بخشی از نیروهای آمریکایی بعد از پایان سال ۲۰۱۴ همچنان در افغانستان بمانند – به بعد از انتخابات ماه آوریل آینده توسط رئیس جمهوری بعدی موکول کرده بود.

مقام های آمریکایی با تأخیر در امضای توافق نامه مخالفند و بر امضای آن تا پیش از پایان سال جاری میلادی اصرار دارند تا بتوانند برای حضور نیروهای آمریکایی برنامه بلندمدت بریزند. نیروهای بین المللی به رهبری آمریکا که هم اکنون در افغانستان حضور دارند قرار است تا پایان سال آینده آن کشور را ترک کنند.

صبغت الله مجددی رهبر لویه جرگه روز شنبه گفت کرزی حق ندارد امضای توافق را به تعویق بیندازد؛ و تأخیر در این امر به ضرر منافع افغانستان است.

اختلاف نظر رئیس جمهوری و لویه جرگه اجلاس نزدیک به ۲۵۰۰ رهبر منتخب قبایل افغانستان را تحت الشعاع قرار داده است.

یکی از موارد پیش نویس موافقت نامه جدید مقرر می دارد که نیروهای آمریکا تنها در موارد استثنایی وارد خانه های مردم افغان شوند؛ این مورد بعد از نزدیک به یک سال بحث و مجادله در توافق گنجانده شد.

XS
SM
MD
LG