لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۸

آمریکایی افغان‌تبار به جرم کلاهبرداری ۱۶ میلیون دلاری به زندان محکوم شد


 عکس تزئینی است- آرشیو
عکس تزئینی است- آرشیو

یک مقام بانک ملی افغانستان می‌گوید که دادگاهی در نیویورک، نعیم اسماعیل، آمریکایی افغان‌تبار را به جرم «کلاهبرداری» ۱۶ میلیون دلاری به شش سال زندان محکوم کرده است.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، حکمت‌الله فوشنجی، رئیس اداره تجارتی افغان‌-امریکن که زیرنظر بانک ملی افغانستان در شهر نیویورک فعال است به مدت نزدیک به شش سال در مورد این پرونده کلاهبرداری با بازرسان ویژه ایالات متحده در امور بازسازی افغانستان (سیگار) و ادارهٔ تحقیقات فدرال ایالات متحده موسوم به اف.بی‌.آی به طور مشترک کار کرده است.

او به صدای آمریکا گفت که «متهم در روز چهارشنبه با پابند در دادگاهی جنوبی شهر نیویورک حاضر شد. فرد خاطی به شش سال حبس در زندان و سه سال حبس خانگی تحت نظارت محکوم شده است.»

به گفتهٔ این مقام بانک ملی افغانستان قاضی دادگاه چندین بار قبل از صدور حکم تاکید کرد که نعیم اسماعیل ۶۰ ساله با استفاده از پول‌هایی که از طریق «کلاهبرداری» به دست آورده، خودروهای لوکس و گران قیمت از جمله یک دستگاه خودرو جگوار به ارزش تقریبی ۱۲۰ هزار دلار خریداری کرده است. علاوه بر آن، به گفته فوشنجی، قاضی همچنین چندین بار تاکید کرد که فرد «مجرم» صد‌ها هزار دلار چک را بدون رعایت قانون شرکت‌های آمریکا در وجه خود و اعضای خانواده‌اش صادر کرده بود.

به گفتهٔ این مقام بانک ملی افغانستان مستقر در نیویورک، تمام حساب های بانکی و عواید اسماعیل در آینده تحت نظارت حکومت آمریکا قرار خواهد داشت..

نعیم اسماعیل در ژوئیه سال ۲۰۲۰ توسط پلیس ادارهٔ تحقیقات فدرال آمریکا و نمایندگان سیگار در شهر دوبی امارات متحده عرب دستگیر شد و به آمریکا انتقال یافت.

تازه‌ترین گزارش سازمان شفافیت بین‌المللی نشان می‌دهد که افغانستان از فساد مالی و اداری بسیاری رنج می‌برد و در میان ۱۸۰ کشور مورد بررسی در رده ۱۷۴ قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG