لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

وندی شرمن پیش از سفر به پاکستان: اسلام‌آباد با همه گروه‌های تروریستی مقابله کند


وندی شرمن، قائم مقام وزارت خارجه آمریکا
وندی شرمن، قائم مقام وزارت خارجه آمریکا

وندی شرمن، قائم مقام وزارت خارجه آمریکا، شنبه ١٠ مهر در آستانه سفر به پاکستان خواستار مقابله اسلام‌آباد با همه گروه‌های تروریستی شد.

خانم شرمن قرار است روزهای پنجشنبه و جمعه ۱۵ و ۱۶ مهر به طور رسمی از پاکستان دیدن کند.

به گفته خانم شرمن، ایالات متحده و پاکستان هر دو صدمات زیادی از تروریسم دیده‌اند و انتظار می‌رود اسلام آباد بدون تمایز و مصلحت‌اندیشی مقطعی، علیه تمام گروه‌های افراطی اقدام کند.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، نیز گفته است که مذاکرات با نهاد غیرقانونی «جنبش طالبان پاکستان» موسوم به «تی تی پی» را با هدف دست‌یابی به آشتی و سازش آغاز کرده است.

تی‌تی‌پی نهادی متشکل از شبه‌نظامیان افراطی است که در مناطق قبیله‌ای ‌«وزیرستان» در شمال پاکستان و در امتداد مرز مشترک با افغانستان مستقر شده‌اند. بنا به گزارش‌ها، بعد از قدرت‌گیری طالبان در کابل، شماری از شبه‌نظامیان تی‌تی‌پی، از جمله مولوی فقیر محمد، از زندان آزاد شده‌اند.

در این میان، افزایش قیمت‌ها و وخامت اوضاع اقتصادی افغانستان به صورتی است که شمار روزافزونی از افغان‌ها به ویژه از کابل و مزار شریف در جست‌وجوی کار به پاکستان مسافرت می‌کنند.

در حدود دو و نیم میلیون پناهجوی افغان در پاکستان زندگی می‌کنند و شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، می‌گوید باید به هر وسیله ممکن از مهاجرت دسته‌جمعی افغان‌ها جلوگیری کرد. به گفته او، در این راستا «از سرگیری اقدامات نهادهای امدادرسان وابسته به سازمان ملل، نقش ویژه ای دارد.»

عمران خان روز گذشته در مصاحبه‌ای گفته بود جنبش طالبان پاکستان برای تداوم مذاکرات با دولت مرکزی با ٢٠ روز آتش‌بس موافقت کرده است.

XS
SM
MD
LG