لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۱

اعتیاد به هروئین و اجتناب از مرگ معتادان


در شرایطی که مقامات ایالات متحده در حال تحقیق در مورد مرگ احتمالی فیلیپ سیمور هافمن، هنرپیشه آمریکایی هستند که ظاهراً براثر استفاده بیش از حد از هروئین جان خود را از دست داد، کارشناسان و متخصصان می گویند اعتیاد به مواد مخدر و مرگ معتادان بر اثر استفاده بیش از حد از مواد مخدر در ایالات متحده، به ویژه در شمال شرق کشور به صورت اپیدمی درآمده است.

براساس گزارش های دولت فدرال، حدود ۶۶٩ هزار آمریکایی به استفاده از هروئین معتاد هستند، رقمی که از سال ۲۰٠۷ تا به حال به دو برابر افزایش پیدا کرده است. استفاده بیش از حد از مواد مخدر قانونی و غیرقانونی روزانه بیش از ۱۰٠ نفر را به کشتن می دهد، رقمی که بیش از تعداد افرادی است که در تصادفات جان خود را از دست می دهند.

کارشناسان درمان اعتیاد به مواد مخدر معتقدند یکی از عوامل اصلی و عمده افزایش مصرف مواد مخدر نسل جوان طبقه متوسطی است که در دهه های سوم و چهارم زندگی خود به مسکن های تجویزی همچون اکسیکانتین معتاد می شوند و بعد به هروئین روی می آورند.

آلگرا شور، صاحب «گروه پزشکی میدتاون وست»، یک مرکز درمان بیماران معتادان در منهتن و رئیس «کمیته مجربان برنامه متادون» در ایالت نیویورک می گوید «معمولاً فرد با مصرف مسکن اوپیود شروع می کند و به آن عادت می کند و بنابراین ناچار است تا برای رسیدن به مرحله نشئگی و خماری بیشتر مصرف کند و بعد به هروئین روی می آورد. این روند خیلی سریع طی می شود».

استوارت کلودا، پزشک و کارشناس علم اعتیاد در یک درمانگاه خصوصی یادآوری می کند افرادی که هروئین را ترک می کنند و باز به مصرف مواد مخدر روی می آورند، خیلی نسبت به مصرف بیش از حد آسیب پذیر می شوند.

او می گوید «اگر در ابتدای مرحله ترک اعتیاد مثلاً ۵ بسته هروئین مصرف می کردید و بعد چند ماه بعد دوباره تزریق هروئین را از سر گرفتید و بعد یک باره ۵ بسته دیگر تزریق کنید بدن خود را در معرض استعمال بیش از حد ماده مخدر قرار داده اید چون بدن دیگر تحمل این میزان هروئین را ندارد».

اجتناب از موارد مرگ و میر
کلودا و شور می گویند موارد مرگ و میر افرادی مثل هافمن قابل اجتناب هستند چون می توان درمان را با مشاوره و جایگزین کردن اوپیود با متادون و یا سابوکسون ادامه داد که بسیار موثر هستند.
آن ها می گویند همه برنامه های بازپروری معتادان در رویکردهای خود برای درمان افراد از شیوه های مدرن و جدید استفاده نمی کنند.

کلودا می گوید «آن ها برای درمان اعتیاد از شیوه های پزشکی مناسب استفاده نمی کنند و سابوکسون تجوزیر نمی کنند». او می گوید سابوکسون بهترین دارو و ماده ای است که در طی سال های بسیار طولانی برای درمان اعتیاد تولید شده است. اساساً از زمان تجویز آن به معتادان از روز اول فرد دوز (اندازه) مناسب خود را پیدا می کند و هیچ علائمی از پیامدهای جسمی ترک اعتیاد در وی مشاهده نمی شود و همه چیز روبه راه به نظر می رسد. حال فرد خوب است و احساس خوبی دارد و من نتایج مثبت این نوع درمان را در همه دیده ام، چه در روابط شخصی و چه در کارم».

کلودا می گوید فعالیت گروه های سنتی که برای کمک به خود تشکیل می شوند، گروه های مثل «Narcotics Anonymous» برای حمایت اجتماعی و برقراری ارتباط بین معتادان به هنگام درمان بسیار ارزشمند و به نوعی مثل گروه درمانی رایگان و درمان شناختی هستند. اما بسیاری از اعضای این گروه با درمان معتادان با استفاده از داروهای تجویزی و حتی داروهای ضدافسردگی مخالف هستند، گرچه این رویکرد را به عنوان سیاست رسمی خود اعلام نکرده اند بنابراین معتادان با خروج از گروه که با مصرف دارو موافق نیست، بار دیگر به دامن اعتیاد کشیده می شوند».

شور می گوید «ما می دانیم که آمیزه ای از مشاوره و دارودرمانی پاسخ این معضل است. این امر در مطالعات متعدد به اثبات رسیده است. این که این مسئله به اپیدمی بدل شده برای افرادی که در این رشته تخصص دارند، آزاردهنده و غم انگیز است. ما درمان را در اختیار داریم و مردم در جستجوی یافتن راهی برای درمان هستند و نمی دانند که برای رهایی از اعتیاد راهی وجود دارد».
XS
SM
MD
LG