لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۸

رواج سیگار در میان نوجوانان «محبوب»


پژوهشهای تازۀ دانشگاه کالیفرنیای جنوبی حاکی از آن است که بسیاری از دانش آموزان، سیگار کشیدن را «باحال» و عاملی برای محبوبتر شدن می دانند.

نتایج چهار پژوهش که طی دهۀ اخیر انجام شده، حاکی از آن است که دانش آموزانی که در میان هم کلاسی هایشان محبوبترند، بیشتر به سمت سیگار کشیده می شوند.

این تحقیقات که بر روی گروههایی از دانش آموزان مقاطع راهنمایی و دبیرستان در آمریکا و مکزیک انجام شده، به گفتۀ سرپرست پروژه، قابلیت تطبیق با محیطهای آموزشی کشورهای دیگر را هم دارد. بانی این طرح تحقیقاتی، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی بوده است.

تام والانته- استاد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و متخصص طب پیشگیری- می گوید:« محبوب شدن و محبوب ماندن در میان هم کلاسان، بهایی دارد که گاه پرداختن آن، معادل سیگار کشیدن است.»

برخی دانش آموزان دبیرستانی می گویند سیگاری بودن در مدرسه یعنی «با حال» بودن. آنها می گویند که تعداد دوستان سیگاریها معمولاً بیش از نوجوانان دیگر است.

تعدادی از این محصلانِ «با حال» سابق، پس از گذشت سالها، می خواهند سیگار را ترک کنند، اما این کار به سادگی ممکن نیست.

کارا لی که در کالیفرنیا مشاور ترک اعتیاد است، می گوید هرچه سن آغاز اعتیاد پایین تر باشد، بعدها ترک آن مشکل تر خواهد بود. او می گوید:« تحقیقات نشان می دهد که مغزی که در حال رشد است، بیشتر تحت تأثیر الکل و دخانیات قرار می گیرد و اثری که از آنها می پذیرد، عمیقتر و بلندمدت تر است.»

سینتیا گومز- مشاورارشد خانواده در کالیفرنیا- می گوید: « زمانی در زندگی هر نوجوانی می رسد که تعیین کننده و سرنوشت ساز است، و طی این زمان است که میزان گرایش نوجوان به عادات مخربی چون سیگار کشیدن روشن می شود.»

خانم گومز، این زمان را فاصلۀ سنی یازده تا پانزده سال می داند و نقش سه سالۀ دورۀ راهنمایی را در شکل گیری عادات مضر، حیاتی قلمداد می کند.

روان شناسان باور دارند که ایجاد ارتباط میان دانش آموزان دبیرستانی و دانش آموزان دورۀ راهنمایی برای شکل گیری عادات خوب، ضروری است. برخی دانش آموزان دبیرستانی می گویند محصلان کم سن تر، اغلب، از خطرات و ضررهای اعتیاد به دخانیات آگاهند، اما تصور می کنند با سیگار کشیدن، محبوبتر می شوند و دوستان بیشتری پیدا می کنند.

کارشناسان تعلیم و تربیت می گویند برگزیدن الگوهای مثبت در مدرسه، همراه با آموزش ارزشهای مثبت درخانه، به زمینه سازی برای زندگی سالمترِ نوجوانان می انجامد.
XS
SM
MD
LG