لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۲

سناتورهای دموکرات خواستار اقدام درمورد تغییرات جوی شدند


رئيس کميته محیط زیست و امور عمومی مجلس سنای ایالات متحده، باربارا بوکسر (چپ)، سناتور دمکرات از کاليفرنيا، در جريان نشست مجلس سنا در مورد محيط زيست، پيش از قرار گرفتن پشت تريبون تلفن دستی اش را بازبينی می کند - ۱۹ اسفندماه (۱۰ مارس)
رئيس کميته محیط زیست و امور عمومی مجلس سنای ایالات متحده، باربارا بوکسر (چپ)، سناتور دمکرات از کاليفرنيا، در جريان نشست مجلس سنا در مورد محيط زيست، پيش از قرار گرفتن پشت تريبون تلفن دستی اش را بازبينی می کند - ۱۹ اسفندماه (۱۰ مارس)
سناتورهای حزب دمکرات آمريکا بحث درمورد خطرات تغييرات جوی را به صحن سنا بردند و تمام شب دوشنبه تا بامداد سه شنبه را به سخنرانی گذرانيده و خواستار اقدامات فوری برای مقابله با علل آن شدند. بیش از ۳۰ قانونگذار اظهار امیدواری کردند که در جهت تصويب لايحه مربوط به کاهش انتشار گاز کربن پيشرفت حاصل شود. بيشتر دانشمندان گاز کربن را عامل افزایش درجه حرارت کره زمين می شناسند.

در طول سال های گذشته پيش نويس لوايح چندی به طرفداری از محیط زیست در قوه مقننه ايالات متحده آمريکا مطرح شده بود، اما همگی به دليل وجود شکاف سياسی در کنگره متوقف شد، وضعیتی که انتظار نمی رود به زودی تغییر کند. با اين حال، اين امر باعث نشد تا دموکرات ها از بلند کردن صدای خود در سنا بازايستند.

سناتور پاتریک لیهی می گوید ديدن شواهد تغییرات آب و هوایی ساده است. به عقيده او، «ما اين شواهد را در مزارع سوخته کالیفرنیا، در عقب نشینی یخچال های طبیعی ايالت آلاسکا، در جنگل های سوخته ايالت وایومینگ و سواحل توفان زده آمريکا می بينيم. وقت آن است که از خواب بیدار شويم و اقدام کنيم.»

لیهی خواستار تصویب قوانینی برای تقویت بخش انرژی پاک آمریکا و وضع مالیات بر انتشار گاز کربن شد.

هيچ يک از اعضای جمهوريخواه سنا در اين نشست به همکاران دمکرات خود نپيوستند. نه تنها اين، بلکه پیش از شروع جلسه، چند تن از جمهوری خواهان خواستار خویشتنداری در قانون گذاری در اين مورد نيز شدند.

سناتور جمهوريخواه جف سه شنز گفت، دانشمندان حتی در ارزیابی از واقعیت تغييرات آب و هوایی، اتفاق آرا ندارند چه رسد به موجبات و عوامل آن. او گفت: در اين مورد مبالغه های بسياری صورت گرفته و زیاد اغراق شده است. مردم آمریکا همين حالا هم فشار ناشی از تلاش برای توقف دمای بالارونده زمین را در صورت حساب های برق و بنزين خود احساس می کنند. در حال یکه در حال حضار به نظر نمی رسد این فشارها رو به افزايش داشته باشد.

در حالي که قوانین مهم زیست محیطی در کنگره با موانع عديده ای در سال های پيش روبه رو می شد، باراک اوباما، رئیس جمهوری، هر جایی که ممکن بود خود دست به عمل زد. به عنوان مثال، کابينه او استانداردهای اقتصادی ایالات متحده برای سوخت خودروها را افزایش داده و اقدام به بستن بزرگترین نیروگاه های زغال سنگ آلاینده کشور کرده است.

جمهوری خواهان بالاتفاق از پروژه عمده ای برای ساختن خط لوله بحث انگيز انتقال نفت کانادا حمايت، و متحدان سياسی و طرفدار محيط زيست آقای اوباما به شدت با آن مخالفت کرده اند. آزمون عمده ای که اکنون رئيس جمهوری خود را با آن روبرو می بيند اين است که آيا اين پروژه را تائيد کند يا با آن به مخالفت بپردازد.
XS
SM
MD
LG