لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۸

نشست محیط زیستی سازمان ملل بدون توافق


نمایندگان ۱۹۰ کشور جهان که در مذاکرات سازمان ملل درباره تغییرات جوی در ورشو شرکت کردند، در رسیدن به پیمانی برای کنترل گرمایش جهانی، پیشرفت اندکی داشتند. جامعه بین الملل در این نشست برای رسیدگی به مسائل کلیدی دیگر زیست محیطی نیز پیشرفت چندانی نداشت.

آنی پتسونک، مشاور بین المللی و از کارشناسان صندوق حمایت از محیط زیست می گوید بر خلاف انتظارات و با وجود مذاکرات دو هفته‌ای، نشست ورشو دستاوردهای چشمگیری نداشت و هیات ها نتوانستند اهدافی چون کاهش تولید گازهای سوخت فسیلی را مورد رسیدگی قرار دهند.

به گفته این کارشناس، مسئله بعدی کمک مالی کشورهای ثروتمند به فقیر برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و همچنین کمک به آنها برای وفق یافتن با تغییرات جوی بود. خانم پتسونک گفت این دو مسئله نیز پیشرفتی نداشت.

کشورهای ثروتمند و صنعتی بالاترین تولید گازهای گلخانه‌ای را دارند. چین از نظر تولید گازهای گلخانه‌ای از آمریکا پیش گرفته و در صدر آلاینده‌های عمده است.

سازمان ملل متحد امیدوار است چین، که پیمان کیوتو را امضا نکرده، نقش بهتری در هرگونه توافق در آینده برای حفظ محیط زیست ایفا کند.

خشم بر سر نبود پیشرفت معنادار در مذاکرات محیط زیست ورشو، موجب شد تا حدود ۸۰۰ فعال توسعه و محیط زیست، از جمله گروه‌های عمده‌ای چون صلح سبز و صندوق حیات وحش، مذاکرات را ترک کنند. خانم پتسونک می‌گوید علی رغم ترک بسیاری از شرکت کنندگان، بخش عمده شرکت کنندگان باقی ماندند از جمله صندوق دفاع از محیط زیست که یک گروه تحقیقاتی و مدافع محیط زیست است.

این کارشناس شاغل در حوزه محیط زیست می گوید نشست سازمان ملل متحد تنها محل رسیدگی به مشکلات زیست محیطی نیست و چارچوب‌های دیگر بین‌المللی نیز هستند که برای از بین بردن مشکلات زیست محیطی تلاش می‌کنند.

یکی از دستاوردهای نشست ورشو توافق بر سر کاهش گازهای گلخانه‌ای از طریق مهار روند نابودی جنگل‌ها بود و مجموعه تدابیری برای پرداخت پول به کشورهایی که صورت گرفت که با جلوگیری از قطع درختان به کاهش گازهای گلخانه‌ای کمک می کنند.
XS
SM
MD
LG