لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۹

هر دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان از روند بازشماری آرا خارج شدند


گروهی از اعضای کمیسیون انتخابات در حال بازشماری آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان - ۵ شهریور ۱۳۹۳
گروهی از اعضای کمیسیون انتخابات در حال بازشماری آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان - ۵ شهریور ۱۳۹۳

هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از روند بازشماری آراء انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن این کشور که تحت نظارت سازمان ملل متحد انجام می شود، کناره گیری کردند و در نتیجه روند انتقال سیاسی در افغانستان با پیچیدگی‌های جدیدی روبرو شد.

عبدالله عبدالله روز چهارشنبه به نشانه اعتراض به روند بازشماری آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، تیم ناظران خود را محل بازشماری آرا خارج کرد. پس از آن، سازمان ملل متحد که مسوولیت نظارت بر روند بازشماری آرا را دارد، از تیم اشرف‌غنی احمدزی نیز خواست آنجا را ترک کنند.

نتایج اولیه این انتخابات از پیروزی اشرف‌غنی احمدزی حکایت داشت. اما عبدالله عبدالله می‌گوید خود پیروز انتخابات است.

پیشتر فضل احمد معنوی، یک عضو ارشد ستاد انتخاباتی عبدالله در روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفته بود ممیزان برای دور انداختن آرایی که این ستاد آنها را تقلبی قلمداد می‌کند، تمایلی نشان نداده‌اند.

معنوی روند ممیزی را یک «جوک» توصیف کرد و گفته بود در صورتی که تا بامداد چهارشنبه به نگرانی‌های این ستاد رسیدگی نشود، عبدالله عبدالله از این روند کنار می کشد.

این در حالی است که ممیزان در مراحل پایانی روند بررسی ۸ میلیون رای که در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد ماه) اخذ شد، قرار داشتند. روز دوشنبه کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که نتایج دست کم ۷۲ صندوق آراء از حدود ۴۰۰۰ (۳۶۴۴) صندوق انتخابات باطل شده است.

سخنگوی عبدالله عبدالله روز چهارشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت مذاکرات با سازمان ملل متحد در جریان است اما اگر توافقی حاصل نشود، به گفته او موضوع «دیگر تمام است.»

بررسی آرای دور دوم انتخابات بخشی از تلاش جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا برای میانجیگری میان دو نامزد بوده است.

واشنگتن امیدوار بوده است که این روند تا پایان ماه جاری میلادی پایان یابد و یک رئیس جمهوری جدید اداره افغانستان را بدست بگیرد.

بن‌بست سیاسی در افغانستان، امضای توافقنانه امنیتی دوجانبه با آمریکا را، که پس از خروج تمام سربازان رزمی از افغانستان در پایان ۲۰۱۴ به اجرا در خواهد آمد، به تاخیر انداخته است. بسیاری از مناطق کشور هم اینک در کنترل نیروهای امنیتی افغان قرار دارند.

در این میان، پیکارجویان طالبان با استفاده از فرصت خروج نیروهای بین‌المللی به حملات عمده‌ای در جنوب شرقی و شمال شرقی افغانستان دست زده‌اند که صدها کشته و مجروح برجا گذاشته است.

XS
SM
MD
LG