لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۲

تهدید عبدالله به کناره گیری از ممیزی انتخابات ریاست جمهوری


عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تهدید کرد که از روند بررسی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن این کشور که تحت نظارت سازمان ملل متحد انجام می شود، کناره گیری کند.

عبدالله عبدالله بر سر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با اشرف غنی احمدزی، نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری اختلاف دارد.

فضل احمد معنوی، یک عضو ارشد ستاد انتخاباتی عبدالله روز سه شنبه به خبرنگاران گفت ممیزان برای دور انداختن آرائی که این ستاد آنها را تقلبی قلمداد می کند، تمایلی نشان نداده اند.

معنوی روند ممیزی را یک «جوک» توصیف کرد و گفت در صورتی که تا بامداد چهارشنبه به نگرانی های این ستاد رسیدگی نشود، عبدالله عبدالله از این روند کنار می کشد.

ممیزان در مراحل پایانی بررسی هشت میلیون رای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هستند. نتیجه اولیه این انتخابات از پیروزی اشرف غنی احمدزی حکایت دارد. اما عبدالله عبدالله نیز می گوید خود پیروز انتخابات است.

بررسی دور دوم انتخابات بخشی از تلاش جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا برای میانجی گری میان دو نامزد است که سازمان ملل متحد نظارت بر آن را بر عهده دارد. واشنگتن امیدوار بوده است که این روند تا پایان ماه جاری میلادی پایان یابد و یک رئیس جمهوری جدید اداره افغانستان را بدست بگیرد.

XS
SM
MD
LG