لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۳

محمود عباس میثاقهای بین المللی را امضا کرد


تصمیم غافلگیرانه محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی به امضای بیش از ۱۲میثاق بین المللی، که موقعیت فلسطینیان نسبت به اسرائیل را تقویت می کند، موجب شده است آمریکا برای بازگرداندن مذاکرات صلح به مسیر اصلی خود تلاش جدیدی را آغاز کند.

مقامات گفتند اسنادی که عباس امضا کرد کنوانسیون های ژنو را شامل می شود، و فلسطینیان امیدوارهستند پایگاه نیرومند تری برای آنها در ارجاع دادخواست های خود به دادگاه جنایی بین المللی و سرانجام ارائه شکایت های رسمی علیه اسرائیل برای ادامه اشغال سرزمین هایی که در جنگ ۱۹۶۷ تسخیر کرد، فراهم آورد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ، که سعی داشته است معامله سه جانبه پیچیده ای را برای سوق دادن مذاکرات متزلزل به سال ۲۰۱۵سرو صورت دهد، پس از اقدام عباس، دیدار غیر رسمی از رام الله را که قرار بود روز چهارشنبه صورت گیرد، لغو کرد.

آقای کری در بروکسل به خبرنگاران گفت «ما دو طرف را ترغیب می کنیم در حالی که با آنها کار می کنیم خویشتنداری نشان دهند.»

مقامات فلسطینی گفته اند اگر اسرائیل به وعده خود برای آزادی بیش از ۲۴ زندانی فلسطینی عمل کند، بحران جدید می تواند کوتاه مدت باشد. اسرائیل گفته است می خواهد فلسطینیان نخست با تمدید مذاکرات در ورای ضرب الاجل ۲۹ آوریل موافقت کنند.

کری یادآور شد که عباس، پس از امضای توافقنامه های بین المللی، در جلسه رهبری سازمان آزادیبخش فلسطین گفت او با آمریکایی ها در تماس باقی خواهد ماند.
کری گفت «مهم این است که روند ادامه پیدا کند و راهی پیدا شود که دید آیا طرف ها آماده هستند پیش بروند یانه. در نهایت، این موضوعی است که به آنها بستگی دارد.»

سخنگوی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل حاضر نشد در باره اقدام عباس اظهار نظر کند.

زیو الکین، معاون وزارت امور خارجه و یک عضو تند رو حزب دست راستی لیکود، گفت جدید ترین اقدام عباس معامله پیشنهادی تمدید مذاکرات را به یک شوخی تبدیل کرده است.

شهرک سازی اسرائیل در کرانه غربی و اورشلیم شرقی مانع عمده ای در مذاکرات بوده است. اکثر کشورهای جهان ایجاد شهرکهای یهودی نشین را غیر قانونی تلقی می کنند.
مذاکرات صلح،که ایجاد یک کشور فلسطینی و پایان دادن به سال ها مناقشه هدف آن است، همچنین به دلیل مخالفت فلسطینیان با درخواست اسرائیل که به عنوان یک حکومت یهودی برسمیت شناخته شود، متوقف شده است.

اما مذاکرات روز شنبه، زمانی که اسرائیل چهارمین و پنجمین گروه زندانیان را آزاد نکرد، با جدید ترین بحران روبرو شد. اسرائیل به عنوان بخشی از قراردادی که به احیای مذاکرات در ژوئیه، پس از توقفی سه ساله منجر شد، موافقت کرده بود آنها را آزاد کند.

مقامات فلسطینی گفتند خودداری از آزادی زندانیان به این معنا است که عباس دیگر ناچار نیست به تعهد خود به خودداری از رویاروئی با اسرائیل در سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای بین المللی پای بند بماند.

وزیر امور زندانیان فلسطینی گفت «آمربکا باید اسرائیل را ناچار سازد به موافقت با آزادی چهارمین گروه زندانیان عمل کند. ما مراقب این کوشش ها خواهیم بود، و امیدواریم شکست نخورد.»
XS
SM
MD
LG