لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

محمود عباس در ریاض با وزیر خارجه آمریکا و برخی رهبران منطقه دیدار خواهد کرد


محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی
محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، طی روزهای آینده در یک نشست «مجمع جهانی اقتصاد» در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، با وزیر امور خارجه آمریکا و برخی دیگر از مقامات چند کشور جهان دیدار و گفتگو می‌کند.

به گفته بورگه برنده، رئیس مجمع جهانی اقتصاد، دیدارهای آقای عباس با مقامات این کشورها در چارچوب مذاکرات برای دستیابی به صلح در غزه است که در حاشیه نشست این مجمع انجام خواهد شد.

رئیس مجمع جهانی اقتصاد افزود: «اکنون بازیگران کلیدی را در ریاض داریم و امیدواریم که گفتگوها به روندی به سوی آشتی و صلح منجر شود.»

بورگه برنده گفت که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، همراه با برخی از رهبران منطقه از جمله نخست‌وزیر قطر، وزیر خارجه عربستان سعودی، پادشاه عمان و مقامات بحرینی، از جمله شرکت‌کنندگان در این دیدارها خواهند بود.

به گفته او، وزیر خارجه مصر نیز با حضور در ریاض، مقامات شرکت‌کننده را در جریان آخرین دور از گفتگوهای مذاکره‌کنندگان مصری با مقامات اسرائیلی قرار خواهد داد که روز جمعه هفتم اردیبهشت، با هدف پایان جنگ در غزه و بازگشت گروگان‌های ربوده‌شده توسط حماس برگزار شد.

بورگه برندن گفت اراده اولیه برای برگزاری مذاکره درباره گروگان‌ها و آتش‌بس احتمالی وجود دارد.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که منجر به کشته‌شدن ۱۲۰۰ تن و گروگان گرفته شدن بیش از ۲۵۰ تن دیگر شد، اسرائیل تهاجم به غزه را با هدف نابودی این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی و بازگرداندن گروگان‌ها آغاز کرد.

در جریان مذاکرات با میانجیگری ایالات متحده، قطر، و مصر در پاییز سال گذشته، بیش از ۱۰۰ گروگان ربوده‌شده آزاد شدند. هنوز ١٣٣ گروگان اسرائیلی در اسارت حماس در غزه هستند و اسرائیل معتقد است دست‌کم ۲۰ تن از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

مقامات حماس از زمان حمله تروریستی ۱۵ مهر چندین بار تاکید کرده‌اند در صورت توان، حمله‌ای اینچنین را بارها تکرار خواهند کرد.

حماس بدون اشاره به تعداد اعضای کشته‌شده خود در نتیجه تهاجم اسرائیل به غزه می‌گوید بیش از ۳۴ هزار فلسطینی ساکن غزه تا کنون کشته و حدود ٧۵ هزار تن دیگر زخمی شده‌اند.

بخش فارسی صدای آمریکا نمی‌تواند به طور مستقل آمار و ارقام ارائه‌شده از سوی حماس را راستی‌آزمایی یا تایید کند. در این ارتباط، اسرائیل بارها حماس را متهم کرده است که از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کند.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورهای جهان حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG