لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۵

کارمند سابق سیا متهم به بزرگترین سرقت اطلاعات طبقه‌بندی شده


کارمند سابق سیا متهم به بزرگترین سرقت اطلاعات طبقه‌بندی شده
کارمند سابق سیا متهم به بزرگترین سرقت اطلاعات طبقه‌بندی شده

مهندسی که پیش‌تر در سیا،«سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» کار می‌کرد، به «بزرگترین سرقت اطلاعات طبقه بندی‌شده در تاریخ این سازمان» متهم شد.

جاشوا شولتی، که به این اتهام در حال محاکمه است در پایان جلسه دادگاه در دفاعیه خود مدعی شد «او قربانی افشای اسرار سیا توسط ویکی لیکس، در سال ۲۰۱۷ است.»

اما دادگاه می‌گوید مقامات سیا او را عامل انتقال اطلاعات متعلق به این نهاد، به پایگاه اینترنتی افشاگر ویکی‌لیکس می‌دانند.

افشای اسنادی موسوم به والت ۷، از سری اسناد ویکی لیکس، نشان داد که سازمان سیا چگونه «گوشی‌های هوشمند اپل و اندروید را در عملیات جاسوسی خارج از خاک آمریکا هک کرده» و تلاش‌هایی را برای «تبدیل تلویزیون‌ها به دستگاه‌های شنود» انجام داده‌‌است.

وی در پایان دفاعیه‌اش ادعا کرده: «او را برای متهم‌شدن انتخاب کرده‌اند.»

او می‌گوید: «برای این اتهام اگر صدها نفر به اطلاعات دسترسی داشتند، صدها نفر می‌توانستند آن را دزدیده باشند.»

شولتی پیش از بازداشت در زمینه ساخت ابزارهای هک و کدگذاری دفتر مرکزی سیا در لنگلی، ویرجینیا» با این سازمان همکاری می‌کرد.

دامیان ویلیامز، دادستان فدرال نیویورک، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جاشوا شولتی، سی‌و‌سه ساله، بابت یکی از بی‌شرمانه‌ترین و مخرب‌ترین اقدامات جاسوسی در تاریخ آمریکا محکوم شده است.»

ویلیامز گفت: «شولتی به‌دلیل ناخشنودی از سیا، برخی از با ارزش‌ترین ابزارهای سایبری جمع‌آوری اطلاعات کشور را که برای مبارزه با سازمان‌های تروریستی در سراسر جهان استفاده می‌شود، برای افکار عمومی و دشمنان ایالات متحده افشا کرد.»

دامیان ویلیامز همچنین گفته‌است: «او می‌دانست که پیامدهای جانبی انتقام‌جویی‌اش، تهدیدی قابل‌توجه برای امنیت کشور است».

شولتی از سال ۲۰۱۸ بدون ارائه وثیقه پشت میله‌های زندان نگهداری می‌شود.

اتهام دیگر او ، تهیه فیلم‌های پورنوگرافی از کودکان است. شولتی در این زمینه نیز خود را بی‌گناه می‌داند.

XS
SM
MD
LG