لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۸

 رئیس سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا نسبت به خطر جاسوسان روسی، ‌‌چینی، و ایرانی هشدار داد


 سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا
سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا

کن مک‌کالوم، مدیر کل سازمان اطلاعات داخلی بریتانیا، «ام‌آی۵»، با اشاره به این که جاسوسان خارجی به دنبال سرقت فناوری، و اختلاف‌افکنی، و حمله به زیرساخت‌ها هستند، به شهروندان بریتانیایی هشدار داد که تهدید مأموران روسیه، چین، و ایران را نیز مانند «تروریسم» جدی بگیرند.

به گزارش رویترز، پس از حملات یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱، مقابله با تروریسم به مهمترین اولویت سازمان‌های اطلاعاتی غربی تبدیل شد و آنها بخش عمده‌ای از توجه خود را به تهدیدهای شبه نظامیان داخلی و خارجی معطوف کردند.

اما حالا با زیاده‌خواهی روسیه پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی سابق، ظهور چین، و فعالیت‌های جاسوسی گاه جسورانه ایران، سازمان‌های اطلاعات کشورهای غربی را وادار به بازگشت به روش‌های گذشته برای مقابله دائمی با جاسوسان کرده است.

به گفته کن مک‌کالوم، نیروهای اطلاعاتی بریتانیا بیش از ۱۰ هزار مورد از تماس‌های مخفیانه و با اهداف خرابکارانه جاسوسان خارجی با شهروندان عادی را شناسایی کرده‌اند.

به گفته او «برخی عوامل دشمن آماده‌اند برای ارتکاب به قتل به بریتانیا بیایند.»

او در بخش‌های دیگری از سخنان خود در مقر «ام‌آی۵» گفت که «بریتانیا باید به مرور همان آگاهی و مقاومت عمومی را که در برابر تروریسم ایجاد شده بود، برای مقابله با تهدید دولت‌های خارجی گسترش دهد.» کن مک‌کالوم تأکید کرد که «نباید ترسید، ولی باید آگاه بود.»

آقای مک‌کالوم با اشاره به این که بزرگترین کار همچنان مقابله با تروریسم است، در مورد خطرات ناشی از سوریه و افغانستان هشدار داد. او با این حال گفت که باید به تهدیدات بازیگران حکومتی مانند روسیه، چین، و ایران نیز توجه شود.

مقامات بریتانیایی می‌گویند که چین و‌ روسیه به دنبال سرقت اطلاعات حساس تجاری، مالکیت معنوی، و همچنین دخالت در سیاست داخلی، یا‌ انتشار اطلاعات نادرست با اهدافی خاص هستند.

XS
SM
MD
LG