لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

سرقت ۵۰۰ میلیون برگ اطلاعات، اتهام پیمانکار بازداشتی آژانس امنیت ملی آمریکا


نمایی از ساختمان آژانس امنیت ملی ایالات متحده
نمایی از ساختمان آژانس امنیت ملی ایالات متحده

وزارت دادگستری ایالات متحده در پرونده ای که روز پنجشنبه علیه یک پیمانکار پیشین بازداشت شده آژانس امنیت ملی آمریکا به دادگاه ارائه کرده است، می‌گوید او دست کم ۵۰۰ میلیون برگ از اسناد دولتی، از جمله اطلاعات فوق سری درباره عملیات نظامی، را به تدریج در طول دو دهه سرقت کرده است.

این پیمانکار آژانس امنیت ملی آمریکا، هارولد مارتین نام دارد و در ماه اوت گذشته به دستور دادستانی بازداشت شد، اما خبر آن دو هفته پیش منتشر شد. وی که ۵۱ سال دارد و ساکن ایالت مریلند است، از سوی دولت فدرال با اتهام سرقت اموال دولتی، انتقال و ضبط بدون مجوز اسناد محرمانه روبرو شده است.

به گزارش روزنامه وال استریت جورنال، بر اساس پرونده‌ قضایی جدیدی که در این زمینه تشکیل شده، وزارت دادگستری احتمالا در موارد دیگری هم علیه آقای مارتین اعلام جرم خواهد کرد، از جمله نقض «قانون جاسوسی»؛ جرمی که می‌تواند مجازات‌های سنگین‌تری در مقایسه با جرایم فعلی به دنبال داشته باشد.

جیم وایدا، وکیل آقای مارتین، از اظهار نظر درباره پرونده جدید موکلش خودداری کرده است. وی پیشتر گفته بود هارولد مارتین یک «آمریکایی میهن پرست» است که به کشورش خدمت کرده است. هارولد مارتین افسر پیشین نیروی دریایی بوده و به تازگی فعالیت خود در آژانس امنیت ملی آمریکا را آغاز کرده بود.

دادگاه فدرال قرار است روز جمعه درباره این که آیا او می‌تواند تا آغاز دادرسی از بازداشت آزاد شود یا خیر، تصمیم گیری خواهد کرد. وزارت دادگستری آمریکا روز پنجشنبه و یک روز قبل از این جلسه، پرونده ۱۲ صفحه‌ای جدید خود علیه آقای مارتین را منتشر کرده است.

به گفته پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، او برای شرکت «بوز آلن همیلتون» فعالیت می‌کرد؛ همان شرکتی است که «ادوارد اسنودن»، دیگر پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا که به روسیه گریخته است، در آن کار می‌کرد. اسنودن در سال ۲۰۱۳ اسناد محرمانه دولتی بسیاری را منتشر کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG