لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۶

تانک های روسیه از شهر گوری در گرجستان خارج می شوند


تانک های روسیه بر اساس قرار داد آتش بس که هفته پیش امضا شد، از شهر گوری در گرجستان خارج می شوند. دیمیتری مدودیف رییس جمهوری روسیه قول داد خروج نیروها تا روز جمعه تکمیل شود.

خبرنگاران روز سه شنبه شاهد خروج تانک ها بودند. مقامات روسیه گفتند تانک ها بسوی منطقه انشعابی اوستیای جنوبی پیش می روند و از آنجا به روسیه خواهند رفت.

مدودیف در یک گفت و گوی تلفنی به نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه گفت برخی از واحد های نظامی به جائی که او آنرا منطقه امنیتی موقت نامید و در توافق اتش بس ذکر شده است، حرکت خواهند کرد و بقیه به روسیه بازخواهند گشت.

سربازان و خود روهای نظامی روسیه هنوز مناطق بزرگی از گرجستان، از جمله بندر پوتی در ساحل دریای سیاه را در اشغال دارند.

در واشنگتن، یک سخنگوی پنتاگون می گوید ایالات متحده هنوز نشانه ای از خروج عمده سربازان روسیه از گرجستان ندیده است.

سازمان امنیت و همکاری در اروپا روز سه شنبه گفت روسیه و گرجستان مواففت کرده اند به ۲۰ ناطر نظامی بین المللی اجازه دهند وارد اوستیای جنوبی بشوند. آنها بخشی از ۱۰۰ ناظری هستند که سازمان قصد دارد در منطقه مستقر کند.

پیشتر، روسیه و گرجستان افرادی را که در دو هفته مناقشه به اسارت گرفته بودند آزاد کرده اند. یک مقام دولت گرجستان گفت این مبادله ۵ روس و ۱۵ گرجی را شامل می شد.

در این میان، مقامات گرجستان می گویند نیروهای روسیه حدود ۲۰ سربار دیگر را در بندر پوتی دستگیر کردند. مقامات همچنین بار دیگر گزارش دادند روس ها تاسیسات گرجستان در بندر و در پایگاهی در سناکی در شمال شرقی کشور، را منهدم کردند.

XS
SM
MD
LG