لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

پاپ خواستار تسریع کمک های انساندوستانه به جنگ زدگان گرجستان شد


پاپ بندیکت شانزدهم رهبر کاتولیک های جهان، روز یکشنبه خطاب به انبوه زائرانی که در برابر اقامتگاه تابستانی وی در کاستل گوندولفو، در حومه رم گرد آمده بودند، گفت اوضاع گرجستان را با توجه و نگرانی دنبال می کند؛ و خود را در غم و اندوه قربانیان جنگ شریک می داند.

پاپ افزود آوارگان گرجستان، که عده زیادی از آنان را زنان و کودکان تشکیل می دهند، به امکانات اولیه نیاز مبرم دارند؛ و خواستار کمک های سخاوتمندانه به آنان شد. وی هفته گذشته از طرفین درگیر خواسته بود تا هر چه سریعتر به جنگ پایان دهند. هیأت اعزامی واتیکان به گرجستان – که در روزهای اخیر از اردوگاههای آوارگان در نقاط مختلف آن کشور بازدید کرده است – از نبود غذا و امکانات بهداشتی در اردوگاهها خبر می دهد.

رهبر کاتولیک های جهان در سخنان خود خواستار آن شد که بی درنگ راهی برای ارسال کمک های انساندوستانه میان منطقه اوستیای جنوبی با دیگر نقاط گرجستان گشوده شود، تا از آن طریق، بتوان مجروحین را تحت درمان قرار داد؛ و درگذشتگانی را – که هنوز بر زمین مانده اند – به نحوی شایسته به خاک سپرد.

حمله ارتش روسیه به گرجستان – که روز هشتم ژوئیه در واکنش به اعزام نیرو توسط دولت این کشور برای سرکوبی جدایی طلبان اوستیای جنوبی آغاز شد – صدها کشته و مفقود الاثر برجا گذاشت؛ و به گزارش سازمان ملل متحد، در یازده روز اخیر، در مناطق مورد مناقشه اوسه تیای جنوبی و آبخازیا، تفلیس و دیگر نقاط جمهوری کوچک گرجستان نزدیک به صدهزار نفر آواره شده اند. عقب نشینیِ نیروهای روسی از تفلیس به سمت اوسه تیای جنوبی از امروز آغاز شده است.

پاپ بندیکت شانزدهم گفت امیدوارم اقلیت های قومی درگیر در جنگ، در امان بمانند؛ و حقوق اولیه شان حفظ شود. رهبر کاتولیک های جهان اظهار امیدواری کرد آتش بس کنونی – که با کمک اتحادیه اروپا به دست آمده است – به صلح و ثبات بیانجامد؛ و از اعضای جامعه بین المللی دعوت کرد تا همچنان به تلاش برای رسیدن به راه حلی پایدار از طریق دیالوگ و تصمیم مشترک ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG