لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۰

وزرای امور خارجه ناتو می گویند به تماس های منظم با روسیه ادامه نمی دهند


وزیران امور خارجه ناتو می گویند آنها پیچیدگی های اقدامات نظامی روسیه در گرجستان را به طور جدی بررسی می کنند و براین نظر هستند که تماس های منظم با روسیه تا زمانی که سربازان آن کشور کاملا خارج نشده اند غیر ممکن خواهد بود.

یاپ دو هوپ شفر، دبیر کل ناتو گفت وزیران، که در بروکسل به گفت و گو نشسته اند، یاد آور شدند که ناتو نمی تواند به کارهای عادی با روسیه تا سربازانش از گرجستان خارج نشده اند ادامه دهد.

او توضیحی نداد، اما گفت وزیران موافقت کردند سازمان جدیدی به نام کمیسیون ناتو- گرجستان برای عمیق تر ساختن مناسبات با آن کشور تشکیل دهند. شفر گفت وزیران همچنین بر حمایت خود از تمامیت ارضی و حاکمیت گرجستان بار دیگر تاکید گذاشتند و موافقت کردند هیات هایی را برای ارزیابی نیازهای کشور به آنجا بفرستند.

کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا، که در جلسه حضور داشت گفت این گردهمائی حمایت ناتو از دمکراسی گرجستان را نشان می دهد. او تاکید کرد خطوط جدیدی که اروپا را تقسیم کند وجود نخواهد داشت، و گرجستان و اوکراین به عنوان کاندیداهای احتمالی عضویت در ناتو باقی هستند.

در این میان،رایس قرار است امشب برای امضای قرار داد ساختن بخشی از سیستم دفاع موشکی آمریکا در لهستان به ورشو برود.

روسیه با این سیستم به شدت مخالف است و آنرا تهدیدی برای امنیت خود می داند. اما مقامات آمریکا تاکید می کنند که هدف آن دفاع از اروپا در برابر یک حمله احتمالی از ایران است و به هیچ وجه روسیه را تهدید نمی کند.

جمهوری چک با نصب رادار سیستم امنیتی در خاک خود موافقت کرده است.

XS
SM
MD
LG