لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

دستيار ارشد مقتدا صدر در شليک مهاجمينی ناشناس در نجف کشته شد


مقامات عراقی از کشته شدن يک دستيار ارشد مقتدا صدر روحانی افراطی شيعه در شهر نجف شيعه نشين در شليک افراد مسلح ناشناس خبر ميدهند. پليس، و نيز مسئول دبيرخانه جنبش صدر در نجف، کشته شدن اين دستيار را تائيد کردند .

مقامات ميگويند رياض ال نوری، امروز، هنگامی که با اتوموبيل از نماز جمعه به خانه اش باز ميگشت هدف تيراندازی افراد مسلح ناشناس قرار گرفت و کشته شد.

مقامات در نجف مقررات منع عبور و مرور برقرار ساخته اند.

صالح ال عبيدی سخنگوی صدر در نجف اظهارات صدر را نقل کرد که گفته است نيروهای اشغالگر و ديگرانی که با اين نيروها همکاری ميکنند مسئول ترور ال نوری هستند. وی در عين حال گفت صدر از پيروانش خواسته است آرام بمانند.

مقامات آمريکائی در عراق به اتهامی که صدر وارد ساخته است واکنشی نشان نداده اند اما در واشنگتن، رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا به خبرنگاران گفت بعيد ميداند که بازداشت صدر در دستور کار نيروهای آمريکائی قرارگيرد.

گيتس گفت اين روحانی شيعه بيشتر يک چهره عمده سياسی است و آمريکا خواستار آن است که وی در چارچوب روند سياسی عراق فعاليت کند.

صدر از ماه مه سال گذشته در انظار عمومی ظاهر نشده است.

يک گزارش ديگر پليس عراق از کشته شدن سه مامور پليس در يک انفجار انتحاری و مجروح شدن پنج نفر ديگر که امروز در نزديکی رمادی رخ داد حکايت دارد.

در همين حال شاهدان ميگويند خمپاره ای که بنظر ميرسد به منطقه تحت حفاظت های شديد، موسوم به دژ سبز بغداد شليک شده بود، به هدف نرسيد و در نزديکی هتل فلسطين منفجر شد . پليس ميگويد دست کم سه نفر در اين انفجار کشته شدند.

پيشتر مقامات ائتلاف از کشته شدن دوازده شورشی در حملات هوائی امروز در شهر جنوبی بصره و اواخر وقت ديروز در شهرک صدر بغداد خبر داده بودند.

عراق از ماه گذشته که نوری المالکی نخست وزير دستور سرکوبی ستيزه گران شيعه را صادر کرد شاهد تشديد نبردها بوده است.

XS
SM
MD
LG