لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

گيتس ميگويد کاهش سربازان در عراق به ۱۴۰هزار نفر تا آخر سال بعيد بنظرميرسد


رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا ميگويد بعيد ميداند که آمريکا بتواند نيروهايش را در عراق تا ژانويه آينده به سطح صد هزار نفر کاهش دهد.

آقای گيتس در سپتامبر گذشته پيش بينی کرده بود که شمار نيروها ممکن است به چنين سطحی کاهش يابد، اما ديروز، پنجشنبه، هنگامی که در برابر کميته نيروهای مسلح در سنا شهادت ميداد، اين پيش بينی را پس گرفت.

پرزيدنت بوش نيز ديروز در يک سخنرانی گفت از ماه ژوئيه که برنامه جاری خروج بعضی سربازان آمريکائی از عراق تکميل ميشود، خارج کردن نيروهای بيشتر را متوقف خواهد کرد.

با اجرای اين تعليق، شمار سربازان آمريکائی که در عراق خواهند ماند ، در سطحی حدود صد و چهل هزار نفر تخمين زده ميشود.

پرزيدنت بوش همچنين به ژنرال ديويد پترائوس فرمانده ارشد آمريکائی در عراق برای ارزيابی اوضاع در عراق، پيش از آنکه سطح نيروها مجددا بررسی شود، يک دوره چهل و پنج روزه فرصت داده است، که از اول ژوئيه آغاز ميشود.

آقای گيتس ديروز به کميته نيروهای مسلح در سنا گفت اگر بهبودهای اخيرا در اوضاع امنيتی حفظ شود، ارتش آمريکا ممکن است بعداز ژوئيه نيز برنامه خارج سازی بعضی از سربازان را ازسر بگيرد.

پرزيدنت بوش ديروز گفت تقويت سال گذشته نيروهای آمريکائی در عراق موجب کاهش در خشونت های فرقه ای و تضعيف القاعده شده است، و بسياری از مردم عراق توانسته اند زندگی عادی را از سر بگيرند.

پرزيدنت بوش همچنين قول داد که دوره خدمت سربازان آمريکائی را در عراق از اول ماه اوت از پانزده ماه به دوازده ماه کاهش دهد.

نانسی پلوسی رئيس مجلس نمايندگان، و چهره ارشد در حزب اپوزيسيون دمکرات، ميگويد جنگ در عراق آمريکا را از آنچه که وی جنگی واقعی عليه ترور در افغانستان توصيف کرد دور ساخته است.

سناتور هری ريد رهبر اکثريت در سنا و يکی ديگر از چهره های سرشناس در حزب دمکرات نيز گفت آمريکا هر ثانيه پنج هزار دلار در عراق خرج جنگ ميکند اما بعيد ميداند که چنين مخارجی آمريکائيان را امن تر کرده باشد.

XS
SM
MD
LG