لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۰

امروز شنبه دست کم ١٣ شبه نظامی در شهرک صدر در بغداد کشته شدند


ارتش آمريکا ميگويد امروز، شنبه، دست کم ١٣ شبه نظامی در شهرک صدر در بغداد کشته شدند.

ارتش ميگويد نيروهای آمريکائی و عراقی در اين نبرد با جنگندگانی که مجهز به موشک های نارنجک انداز، مسلسل، تفنگ، و بمب های کنار جاده بودند، مقابله کردند.

نيروهای مشترک ميگويند موشکی را از يک هواپيمای بدون سرنشين بهمراه آتش تانک بسوی شبه نظاميان هدف گرفتند.

اين زدو وخوردها يک روز پس از کشته شدن يک دسيتار ارشد مقتدی صدر روی ميدهد.

روز جمعه مقامات عراق اعلام کردند که چند مرد مسلح ناشناس يکی از دستياران ارشد مقتدی صدر روحانی افراطی اهل تشيع را به ضرب گلوله در شهرنجف از پای در آوردند.

پليس عراق و مدير دفتر نهضت صدردر نجف ترور رياض النوری را مورد تأييد قرار دادند. به گفته مقامات عراق، آقای النوری هنگامی که با اتومبيل خود از مراسم نماز جمعه به خانه باز می گشت، به قتل رسيد.

مقامات عراق متعاقباً مقررات منع رفت و آمد را در شهر نجف به مورد اجرا گذاردند.

سخنگوی آقای صدر در نجف اظهار داشت که آقای صدر از هواداران خود خواسته است که آرام باشند. به نقل از سخنگو گفته شد که وی «نيروهای خارجي» و افرادی را که با آن ها همکاری دارند مسئول قتل آقای النوری می داند.

ژنرال پترائوس فرمانده نيروهای آمريکا در عراق روز جمعه گفت نگران است اين ترور آرامش هفته های اخير در نجف را به مخاطره اندازد. وی اين قتل را محکوم کرد و هر گونه دست داشتن آمريکا در آن را تکذيب کرد.

روز جمعه رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا به خبرنگاران اظهار داشت که مقتدی صدر روحانی اهل تشيع شخصيت سياسی مهمی به شمار می رود و آمريکا می خواهد که وی در چارچوب روند سياسی عراق همکاری کند. مقتدی صدر از ماه مه سال گذشته در انظار عمومی ظاهر نشده و گفته ميشود که وی در ايران به سر ميبرد.

XS
SM
MD
LG