لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۰

گردهمائی رهبران ناتو برای صدور بيانيه نهائی اجلاس بخارست


رهبران ناتو امروز، پنجشنبه، در جلسه ای پشت درهای بسته جهت تدوين بيانيه پايانی اجلاس بخارست پايتخت رومانی، گرد هم آمده اند.

نيکلا سرکوزی رئيس جمهوری فرانسه در جلسه غير علنی امروز ناتو تأييد کرده است که فرانسه يک گردان سرباز برای تقويت نيروهای نظامی ناتو در افعانستان، به شرق آن کشور اعزام خواهد کرد. بخشی از نيروهای آمريکا که در افعانستان مستقر هستند احتمالاً به جنوب آن کشور که خطر جنگ بيشتر است، منتقل خواهند شد.

ناتو از آلبانی و کرواسی برای پيوستن به اتحاديه دعوت خواهد کرد، اما احتمالاً عضويت مقدونيه، گرجستان و اوکراين را به تعويق خواهد انداخت.

سخنگوی ناتو شامگاه روز چهارشنبه در اجلاس بخارست به خبرنگاران اظهار داشت رهبران ناتو نسبت به پيشنهاد عضويت آلبانی و کرواسی توافق نظر داشتند.

سخنگو افزود اما يونان با عضويت مقدونيه مخالفت خواهد کرد. دو کشور دير زمانی است که در مورد استفاده از نام مقدونيه با يکديگر اختلاف نظر دارند.

سخنگوی ناتوهمچنين خاطر نشان ساخت که پيش بينی نمی کند که متحدان ناتوعضويت در اتحاديه را ظرف هفته جاری به گرجستان و اوکراين پيشنهاد کنند، اما راه را در برابرعضويت آن ها باز می گذارند.

پرزيدنت بوش قوياً خواستار آغاز روند عضويت اين دو جمهوری پيشين اتحاد شوروی است، اما فرانسه و آلمان زمان آن را مناسب نمی دانند.

روسيه اعلام کرده است که با گسترش ناتو در مرزهای خود موافق نيست.

XS
SM
MD
LG