لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۲

بوش نسبت به تقويت نيروهای رزمی ناتو در افغانستان ابراز اميدواری کرد


جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، ابراز اطمينان کرده است که اجلاس رهبران ناتو نيروهای رزمی اتحاديه در افغانستان را تقويت خواهد کرد.

بوش اين موضوع را امروز (چهارشنبه)، دقايقی پيش از آنکه رهبران ناتو جلسه را با يک ناهار کاری در پايتخت رومانی آغاز کنند، در ملاقات با ياپ د هوپ شفر، دبير کل ناتو، عنوان کرد.

رييس جمهوری آمريکا پيشتر، در پی گفت و گو با رييس جمهوری رومانی در ناحيه ييلاقی نپتون در کرانه دريای سياه، از قول های فرانسه و ديگر کشورهای ناتو برای اعزام سربازان بيشتر به افغانستان ابراز خوشنودی کرده بود.

تراييان باسسکو، رييس جمهوری رومانی نظر پرزيدنت بوش را تاييد کرد و ياد آور شد که شکست ناتو آنرا بشدت تضعيف کرده و کشورهای سراسر جهان را با تهديد رويرو خواهد ساخت.

بوش بار ديگر حمايت خود را از ادامه توسعه ناتو ابراز داشت و از جلسه رهبران اتحاديه، که امشب در بوخارست تشکيل می شود، خواست از آلبانی، کروواسی و مقدوئيه برای عضويت در ناتو دعوت شود. او همچنين خواهان مناسبات نزديکتر با مونته نگرو و بوسنی هرزه گوين و افزايش تماس با صربستان شد.

رييس جمهوری آمريکا پيشتر در سخنانی در بوخارست پيشنهاد کرده بود راهی برای عضويت اوکراين و گرجستان در ناتو باز شود. روسيه، که گسترش ناتو را تهديدی برای خود می داند، با اين اقدام مخالف است.

افزون بر اين، رييس جمهوری روسيه از روسيه خواست دست از مخالفت با طرح استقرار نظام دفاع موشکی در اروپای مرکزی بردارد و گفت به چنين سيستمی نياز است، زيرا کشورهائی مانند جمهوری اسلامی ايران ساختن موشک های باليستيک را که می تواند اروپا را هدف قرار دهد دنبال می کنند.

بوش گفت در ديدار آينده اش با ولاديمير پوتين رييس جمهوری روسيه، بار ديگر تاکيد خواهد کرد که جنگ سرد تمام شده است و روسيه و ايالات متحده ديگر دشمن نيستند.

XS
SM
MD
LG