لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۸

بوش ميگويد درهای عضويت ناتو بايد به روی تمامی اروپا بازبماند


پرزيدنت بوش از ناتو خواستار تداوم در سياست گسترش و تعميم به سوی شرق، و فراهم کردن سربازان بيشتر برای عمليات نظامی در افغانستان شده است.

پرزيدنت بوش امروز، چهارشنبه ، در يک سخنرانی در بخارست، در آستانه کنفرانس سران ناتو گفت اوکراين و گرجستان بايد در مسير عضويت در ناتو گذاشته شوند. پرزيدنت بوش تاکيد کرد که درهای عضويت در ناتو بايد به روی تمامی دمکراسی های اروپائی خواستار آن باز بماند. اين دو جمهوری شوری سابق خواستار برنامه ای اجرائی برای عضويت در ناتو شده اند، که با مخالفت شديد روسيه روبروست، زيرا روسيه گسترش و تعميم ناتو به شرق را تهديدی امنيتی برای خود می بيند.

پرزيدنت بوش همچنين از روسيه خواستار کنار گذاشتن مخالفت خود با برنامه های آمريکا برای استقرار يک سيستم دفاع موشکی در مرکز اروپا شد. پرزيدنت بوش گفت استقرار چنين سيستمی ضروری است زيرا دولت هائی نظير جمهوری اسلامی ايران دنبال موشک هائی بالستيک هستند که می تواند به اروپا اصابت کند.

پرزيدنت بوش در مورد افغانستان از متحدين ناتو خواستار فرستادن سربازان بيشتر در تلاش برای تمام کردن جنگ عليه شورشيان شد. پرزيدنت بوش گفت هرگونه ملايمتی به افراطيون اجازه ميدهد مامن های خود را مجددا در گوشه و کنار افغانستان دائر کنند.

پرزيدنت بوش گفت خطر تروريسم واقعی است، و به يک نوار صوتی اخير اوسامه بن لادن اشاره کرد که تهديدهائی عليه اروپا بخشی از آن است.

چهل و هفت هزار سرباز ناتو در افغانستان اند.

پرزيدنت بوش گفت آمريکا، فرانسه و رومانی تعهد کرده اند سربازانی بيشتر به افغانستان بفرستند و ديگر اعضای ناتو نيز بايد اقدامی مشابه بعمل آورند.

XS
SM
MD
LG