لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

روسای جمهوری آمريکا و رومانی بر اهميت موفقيت ناتو در افغانستان تاکيد گذاشتند


جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، و همتای رومانيائی او بر اهميت موفقيت ماموريت ناتو در افغانستان تاکيد گذاشته اند.

بوش امروز (چهارشنبه) در ناحيه ييلاقی نپتون در کرانه دريای سياه، در رومانی، از قول هايی که کشورهای عضو ناتو برای اعزام سربازان بيشتر به افغانستان داده اند ابراز رضايت کرد و مشخصا تصميم اخير فرانسه را ستود.

تراييان باسسکو، رييس جمهوری رومانی، نظر پرزيدنت بوش را تاييد کرد و ياد آور شد که شکست ناتو آنرا بشدت ضعيف خواهد کرد و کشورهای سراسر جهان را با تهديد رويرو خواهد ساخت.

بوش بار ديگر حمايت خود را از ادامه توسعه ناتو ابراز داشت و از جلسه رهبران اتحاديه، که امشب در بوخارست تشکيل می شود، خواست از آلبانی، کروواسی و مقدوئيه برای عضويت در ناتو دعوت شود. او همچنين خواهان مناسبات نزديکتر با مونته نگرو و بوسنی هرزه گوين و افزايش تماس با صربستان شد.

رييس جمهوری آمريکا پيشتر در سخنانی در بوخارست پيشنهاد کرده بود راهی برای عضويت اوکراين و گرجستان در ناتو باز شود. روسيه که توسعه ناتو را تهديدی برای خود می بيند، با اين اقدام مخالف است.

افزون بر اين، او از روسيه خواست از مخالفت با طرح های آمريکا برای استقرار يک سپر دفاع موشکی در اروپای مرکزی دست بردارد و گفت به چنين سيستمی نياز است، زيرا کشورهائی مانند جمهوری اسلامی ايران ساختن موشک های باليستيک را که می تواند اروپا را هدف قرار دهد دنبال می کنند.

بوش گفت در ديدار آينده اش با ولاديمير پوتين، رييس جمهوری روسيه، بار ديگر تاکيد خواهد کرد که جنگ سرد تمام شده است و روسيه و ايالات متحده ديگر دشمن نيستند.

XS
SM
MD
LG