لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

جنبش الصدر در عراق از هواداران خود خواست تا به عنوان نافرمانی مدنی در خانه ها بمانند


مقامات عراقی می گويند درگيری ميان شبه نظاميان متعلق به مقتدا صدر موسوم به سپاه المهدی و نيروهای عراقی امروز صبح و در پی آغاز يک عمليات گسترده نظامی روی داده است که هدف آن اعمال حاکميت نيروهای دولت مرکزی بر اين بخش نفت خيز عراق است. بنا به گفته مقامات ارتش بريتانيا در بصره نوری المالکی نخست وزير عراق خود شخصاً بر اجرای اين عمليات نظارت داشته و در بصره بسر می برد.

مقتدا صدر روحانی تند روی شيعه از هفت ماه پيش آتش بس يک جانبه ای را اعلام کرده و از سپاه المهدی خواسته است تا از حمله به سربازان عراقی و نيروهای ائتلاف خودداری کنند. امّا گزارشهای رسيده از جنوب عراق حاکيست که عمليات جديد شبه نظاميان سپاه المهدی را نشانه گرفته و اعلام مقررات منع آمد و شد شبانه که از ديروز در بصره بمورد اجرا گذاشته شده تلاشی برای مهار کردن گروههای شبه نظامی در آن شهر و پايان دادن به بی نظمی های ناشی از فعاليت خودسرانه آنان است.

در همين حال ارتش آمريکا می گويد شب گذشته در بصره نيروهای اين کشور پنج شبه نظامی مورد ظن را که در حال مدفون کردن مواد منفجره بودند کشته و چند تن ديگر از آنان را مجروح کرده اند.

امروز (سه شنبه) در محله های شيعه نشين جنوب غرب بغداد حدود يکهزار نفر از هواداران مقتدا صدر به خيابانها آمدند و اعتراض خود را نسبت به بازداشت بی دليل محمد صادق صدر اعلام کردند.

مقامات جنبش صدر از هواداران خود خواسته اند که بعنوان اعتراض و نافرمانی مدنی در خانه ها بمانند. ارتش عراق به هواداران آقای صدر در مورد تهديد به اعتصاب عمومی هشدار داده و آن را تخطی از قانون ضد تروريسم خوانده و اعلام کرده است که بطور جدی با اين امر برخورد خواهد کرد. مقتدا صدر تا کنون رهبری دو خيزش عليه نيروهای ائتلاف تحت رهبری آمريکا را در سال ۲۰۰۴بعهده داشته است.

در تحولی ديگر روز گذشته يکی از فرماندهان آمريکايی در عراق جمهوری اسلامی ايران را به ادامه ارسال پول و اسلحه به شبه نظاميان شيعه در عراق و آموزش آنان متهم کرد. سرهنگ استيو بويلن سخنگوی ژنرال پتراس فرمانده ارشد نيروهای آمريکا در عراق در مصاحبه ای به صدای آمريکا گفت تحليل های موجود در ارتباط با پرتاب راکت و خمپاره به منطقه سبز بغداد در روز يکشنبه گذشته استفاده افراط گرايان شيعه از سلاحهايی را که جمهوری اسلامی ايران در اختيار آنان گذاشته تأئيد می کند. سرهنگ بويلن اضافه کرد که نيروهای ائتلاف در پی از هم گسيختن شبکه های ستيزه گران هستند.

ژنرال پتراس و رايان کراکر سفير آمريکا در عراق در هشتم و نهم ماه آوريل برای ادای شهادت در کنگره آمريکا حاضر خواهند شد. ارزيابی آنان از اوضاع جنگ در عراق پرزيدنت بوش را در تصميم گيری برای ادامه خروج نيروهای آمريکايی از عراق با توجه به کاهش خشونتها در آن کشور و يا درنگ در اين زمينه ياری خواهد داد.

XS
SM
MD
LG