لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

با کشته شدن ۴ نفر در جنوب عراق مقتدا الصدر تهديد به شورش سراسری کرد


در حاليکه نيروهای انتظامی عراق به نبرد سهمگينی با شبه نظاميان ارتش مهدی وابسته به مقتدا الصدر پرداخته اند، روحانی تندروی شيعه عراقی تهديد به شورش ملی سراسری کرده است.

بيانيه ای که امروز (سه شنبه) از سوی يکی از دستياران الصدر قرائت شد، می گويد در صورت عدم توقف حملات عليه جنبش وی، الصدر يک شورش سراسری را آغاز خواهد کرد.

به گفته مقامات عراقی، نبرد سهمگينی که بين نيروهای انتظامی دولت و شبه نظاميان شيعه در بصره (جنوب عراق) از ديروز به عنوان نخستين روز يک عمليات نظامی عمده با هدف زدن شبه نظاميان و گروه های ميليشيا در جنوب کشور آغاز شد، تاکنون منجر به کشته شدن دستکم ۴ نفر و زخمی شدن بيش از ۱۸ نفر شده است.

به گزارش شاهدان، مدت کوتاهی پس از آغاز زدوخوردها صدای شليک تفنگ به گوش می رسيد و ستون هايی از دود به هوا خاسته در نقاط مختلف شهر به چشم می خورد.

به گفته مقامات ارتشی بريتانيا، نخست وزير نوری المالکی برای سرپرستی اين هجمه نظامی اکنون در بصره بسر می برد.

اين درگيری ها بر تنش موجود در آتش بس هفت ماه ای که مقتدا الصدر اعلام کرده بود می افزايد.

در همين حال، ارتش آمريکا می گويد نيروهای ائتلاف، از غروب ديروز تاکنون، پنج نفر را به ظن عضويت در ميليشيا از پای در آورده و چندين نفر را زخمی کرده اند. بيانيه ارتش در اين زمينه می گويد ديده شده بود که مظنون ها مواد منفجزه ای را در زير زمين مخفی می کردند.

ارتش آمريکا در عراق می گويد روز يکشنبه در جريان انفجار يک وسيله انفجاری دست ساز در شمال بعقوبه (دياله) دو کودک کشته و دو غير نظامی نيز زخمی شدند.

به گفته ارتش، در جريان دو درگيری در روز يکشنبه نيروهای چند مليتی در دياله ۴ نفر را به ظن عضويت در القاعده کشته و هشت نفر ديگر را دستگير کردند.

XS
SM
MD
LG