لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

در نبرد نيروهای دولت عراق و شبه نظاميان شيعه در بصره دستکم ۴۰ نفر کشته شدند


طی دو روز درگيری بين نيروهای دولتی عراق و شبه نظاميان شيعه در بصره دستکم ۴۰ نفر کشته و ۲۰۰ نفر مجروح شدند.

از سوی ديگر نيروهای امنيتی در نبردی سنگين با شبه نظاميان سپاه مهدی مقتدی صدر در بعداد در گير هستند، يکی از دستياران صدر روز سه شنبه بيانيه ای را قرائت کرد که در آن گفته می شد اگر حملات عليه شبه نظاميان متوقف نشود، او دستور خواهد داد يک مبارزه سرپيچی مدنی در سراسر کشور آغاز شود.

مقامات عراق می گويند نبرد شديد بين نيروهای امنيتی دولت و شبه نظاميان شيعه در محله صدر شهر بغداد، روز سه شنبه دست کم ۱۲ کشته و بيش از ۱۰۰ نفر مجروح برجای گذاشته است.

مقتدی صدر روحانی افراطی شيعه عراقی تهديد کرده است يک «قيام مدنی» سراسری برپا خواهد کرد

پليس در دو روز گذشته مقررات منع آمد وشد را در چندين شهر جنوب عراق، از جمله حله، کوت و سماوه، به اجرا گذاشت. مقررات مشابهی قبلا در سراسر استان بصره وضع شده است.

يک عضو پارلمان عراق از بلوک صدر، به سرويس کردی صدای آمريکا گفت دولت عراق بايد با استفاده از ابزار سياسی و نه نظامی به مسائل بصره بپردازد.

او همچنين از طرفداران جنبش صدر خواست احتياط کنند و از دامن زدن به تنش بپرهيزند.

نيروهای بريتانيائی کنترل بصره را در ماه دسامبر به نيروهای عراقی واگذار کردند.

در واشنگتن، دينا پرينو، سخنگوی کاخ سفيد گفت نيروهای عراقی برای نبرد با آنچه او آنرا «يک دشمن بی رحم» ناميد، بخوبی آموزش ديده اند.

جنگ همچنين در بغداد بين جنگجويان مظنون سپاه مهدی و اعضای يک جناح رقيب شيعه آغاز شد.

يک مقام عراقی می گويد شورشيان امروز راکت هايی را بداخل ناحيه معروف به منطقه سبز پرتاب کردند. سفارت آمريکا می گويد کسی کشته نشد و جراحات جدی ببار نيامد.

در خشونتی ديگر، پليس می گويد دو بمب در مرکز بغداد منفجر شد، يک غير نظامی از پای در آمد و هشت نفر مجروح شدند.

مقامات نظامی بريتانيا می گويند نوری المالکی نخست وزير عراق برای نظارت بر هجوم نظامی، که امروز آغاز شد ، در بصره حضور دارد.

در خبری ديگر، ارتش آمريکا می گويد نيروهای ائتلاف شامگاه دوشنبه پنج ستيزه گر مظنون را در بصره کشتند، و چندين نفر ديگر را مجروح کردند. يک اطلاعيه نظامی حاکی است مظنونين هنگام کار گذاشتن آنچه به نظر می رسيد ابزار انفجاری باشد تشخيص داده شدند.

در اطلاعيه ای ديگر، ارتش آمريکا می گويد نيروهای ائتلاف در جريان عمليات چندگانه ای در دور روز گذشته، ۲۸ تروريست مظنون القاعده در عراق، از جمله بک سردسته ارشد احتمالی، را بازداشت کردند.

XS
SM
MD
LG