لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

ارتش آمريکا: عوامل ايران به مسلح کردن شورشيان عراق ادامه ميدهند


شاهدان عينی در شهر بصره در جنوب عراق ميگويند که بين نيروهای امنيـتی عراق و شبه نظاميان سپاه المهدی مقتدی صدر، جنگ سختی آغاز شده است. شاهدان امروز، سه شنبه، بلند شدن دود و شنيده شدن صدای تيراندازی را در نقاط مختلف شهر، گزارش کرده اند.

روز دوشنبه فرماندهی نيروهای آمريکا در عراق گفت برخلاف آنچه که رهبران ايران وعده داده بودند که هرگونه کمک به شورشيان اهل تشيع را در عراق متوقف خواهند ساخت، ايران به فراهم آوردن پول، اسلحه و آموزش برای شورشيان همچنان ادامه ميدهد.

سرهنگ «استيو بويلان» سخنگوی ژنرال ديويد پتريوس فرمانده کل نيروهای آمريکا در عراق طی مصاحبه ای از بغداد با راديو صدای آمريکا اظهار داشت تحليل های انجام شده نشان می دهد که حملات راکتی روز يکشنبه به منطقه سبز بغداد، از سوی گروه های افراط گرای شيعه و به وسيله سلاح های فراهم شده توسط ايران به اجرا درآمده است.

ژنرال پترائوس خود نيز روز دوشنبه به راديو بنگاه سخن پراکنی بريتانيا گفت اين حملات نشان می دهد که عوامل ايران به تأمين پول، آموزش، تجهيزات و راهنمائی برای شورشيان اهل تشيع عراق همچنان ادامه می دهند.

ژنرال پتريوس وهمچنين رايان کراکرسفير آمريکا در بغداد روز دوشنبه در يک کنفرانس دوساعته ويديوئی با پرزيدنت بوش شرکت کردند.

قراراست ژنرال پتريس و آقای کراکر روز هشتم يا نهم ماه آوريل توضيحاتی در اختيارکنگره آمريکا قرار دهند. پرزيدنت بوش ميخواهد آخرين نظرات آنها را در ارتباط با خارج ساختن نيرو بخاطر تقليل اخير در خشونت ها و يا به تعويق انداختن ارزيابی وضعيت، استماع کند.

XS
SM
MD
LG