لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

در خشونتهای ديروز عراق ۵۸ نفر کشته شدند


انفجار بمبی در جنوب بغداد بهمراه شليک گلوله های خمپاره و راکت به منطقه بشدت محافظت شده موسوم به منطقه سبز بغداد و خشونتهای ديگر در شمال عراق با بجای گذاشتن دست کم ۵۸ کشته در روز گذشته بار ديگر بر دامنه خشونتها در آن کشور افزوده است.

يک سخنگوی ارتش عراق امروز گفت که سربازان موفق به کشف چندين محل پرتاب راکت در محله های مختلف عمدتاً شيعه نشين بغداد شده اند.

بنا به گزارشها ستيزه گران با استفاده از اين مکانها منطقه سبز را که سفارت های آمريکا و بريتانيا و همچنين پارلمان عراق در آن قرار دارد با پرتاب گلوله های خمپاره و راکت مورد حمله قرار دادند.

بنا به گفته ارتش آمريکا چهار سرباز بخش نيروهای چند ميلتی که ديروز صبح بر اثر انفجار بمب کشته شدند در حال گشت زنی در جنوب بغداد بودند. همين گزارش از مجروح شدن يک سرباز ديگر در اين حمله خبر می دهد.

يک سخنگوی ارتش آمريکا با اشاره به سرسختی و مقاومت دشمن می گويد هنوز کارهای بسياری برای انجام در پيش است.

در جنگ پنجساله عراق، علاوه بر نظاميان نيروهای ائتلاف و سربازان عراقی، دهها هزار عراقی غير نظامی نيز کشته شده اند، که به دليل نبود اطلاعات صحيح تخمين رقم کشته شدگان بطور گسترده ای متفاوت است. اما طبق آمار يک موسسه معتبر، که سرشماری کشته شدگان عراق را عهده دار است، تعداد غيرنظاميان کشته شده عراقی را رقمی ميان ۸۲,۳۴۹ نفر تا ۸۹,۸۰۷ نفر اعلام کرده است.

با اينهمه حمله به غير نظاميان به جز در هفته های اخير کاهش چشمگيری داشته است.

گفته می شود با اجرای تدابير شديد امنيتی در بغداد و افزايش نيروها در آن منطقه ستيزه گران القاعده و افراط گرايان سنی به سوی موصل، سومين شهر بزرگ عراق در ۳۳۵ کيلومتری شمال غرب بغداد نقل مکان کرده اند.

در همين حال شدت گرفتن حملات ستيزه گران در روزهای اخير در بغداد که اغلب با پرتاب خمپاره صورت می گيرد بر شدت نا آرامی ها افزوده است. سفارت آمريکا در عراق در بيانيه ای گفته است که دست کم پنج نفر در حمله روز گذشته به منطقه سبز مجروح شده اند. در اين بيانيه مليت مجروحان مشخص نشده است.

پليس عراق نيز از کشته شدن دست کم ده نفر و مجروح شدن بيش از ۲۰ نفر ديگر در شرق بغداد خبر می دهد که علت آن انفجار گلوله های خمپاره و راکت بوده است. هنوز هيچ گروهی مسئوليت اين حملات را به عهده نگرفته اما با توجه به کشف محل پرتاب راکتها و خمپاره ها افراط گرايان شيعه مورد ظن قرار دارند.

XS
SM
MD
LG