لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۵

متکی مدعی جاسوسی آمريکا در برنامه اتمی تهران شد


جمهوری اسلامی ايران آمريکا را به استفاده از جاسوسی در تدوين گزارش راجع به برنامه اتمی تهران متهم کرده است.

ايرنا، خبرگزاری رسمی، اظهارات منوچهر متکی وزير امورخارجه را نقل ميکند که گفته است دولت با ارسال يادداشتی به سفارت سويس، که در غياب نمايندگان کادر ديپلماتيک آمريکا حافظ منافع آمريکا در ايران است، در مورد گزارشی که منعکس کننده ارزيابی تشکيلات اطلاعات ملی آمريکاست، و هفته گذشته منتشر شد ، اعتراض کرده است.

آقای متکی خواستار توضيح در باره اين جاسوسی اتهامی شده است.

گزارش ميگويد تهران برنامه تسليحات اتمی را در سال ۲۰۰۳ متوقف ساخت.

از طرفی ديگر، رابرت گيتس وزيردفاع آمريکا می گويد علی رغم گزارش اطلاعاتی جديد آمريکا که طی آن آمده است که تهران برنامه خود را برای دستيابی به سلاح های اتمی در سال ۲۰۰۳ متوقف ساخت، ايران همچنان خطری برای خاورميانه و آمريکا به شمارمی رود.

آقای گيتس روزشنبه طی سخنانی درکنفرانس امنيتی بحرين اظهارداشت براين عقيده است که ايران کوشش می کند بی ثباتی وآشوب درمنطقه به وجود آورد.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا روز جمعه در بروکسل گفته بود آمريکا و ديگر قدرت های جهان توافق کرده اند فشار به تهران را برای امتناع از متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم، که می تواند در توليد تسليحات اتمی مورد استفاده قرار گيرد، ادامه دهند.

سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه به خبرنگاران گفت مسکو برای حل و فصل مسئله اتمی تهران خواستار ادامه گفتگوست .

جمهوری اسلامی ايران هيچگاه اذعان به داشتن برنامه تسليحات اتمی نکرده است و همواره ميگويد برنامه اتمی اش برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG