لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۰

رابرت گيتس در بحرين: جمهوری اسلامی کماکان تهديدی برای خاورميانه و آمريکا


رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا کما کان جمهوری اسلامی ايران را با وجود گزارش اطلاعاتی آمريکا مبنی بر توقف برنامه تسليحات اتمی در سال ٢٠٠٣، يک تهديد برای خاورميانه و آمريکا قلمداد کرد.

امروز شنبه آقای گيتس در يک کنفرانس امنيتی در بحرين گفت کشورهای خليج فارس بايستی با يکديگر برای اين خواست که جمهوری اسلامی همه ابهامات مربوط به فعاليتهای اتمی سابق خود را رفع کند و آشکارا تعهد دهد که به توسعه سلاح های هسته ای در آينده دست نخواهد زد، همکاری کنند.

روز جمعه کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا گفت واشنگتن و ساير قدرت های جهان توافق کردند
به فشار خود به ايران برای تعليق غنی سازی اورانيوم --فرايندی که برای توليد سلاح های اتمی نيزمی تواند مورد استفاده قرارگيرد، ادامه دهند.

خانم رايس روز جمعه در ايان گفتگو با همتايان خود در پيمان ناتو در بروکسل به خبرنگاران اظهار داشت کليه طرف ها توافق کردند اگر ايران برنامه غنی سازی اورانيوم را متوقف نسازد، به فشار خود برای اِعمال تحريم های اقتصادی بيشتری از سوی سازمان ملل متحد ادامه دهند.

وزير امور خارجه آمريکا در حاشيه اجلاس ناتو با سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه نيز ديدارکرد، اما به نظر نمی رسد که موضع روسيه را در قبال برقراری تحريم های اقتصادی جديدی عليه ايران تغيير داده باشد.

آقای لاوروف به خبرنگاران اظهار داشت مسکو در برخورد با اختلاف مربوط به برنامه اتمی ايران خواستار انجام گفتگوهای بيشتری است.

آمريکا ميگويد يافته های ارزشيابی اطلاعاتی جديد آمريکا نشان ميدهد فشار بين المللی مؤثر بوده است و بايستی ادامه يابد.

جمهوری اسلامی همواره داشتن هر گونه برنامه توليد سلاح اتمی در گذشته يا حال را مورد انکار قرار داده است و گفته است که برنامه اتمی ايران صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG