لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۰

رايس ميگويدآمريکا به فشار برای تحريم های تنبيهی بيشترعليه تهران ادامه ميدهد


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا می گويد واشنگتن و ساير قدرت های جهان توافق کردند که به فشار خود به ايران به خاطر برنامه اتمی بحث انگيز تهران ادامه دهند. احتمال اِعمال تحريم های اقتصادی بيشتری عليه ايران، از جمله اين فشارها است.

خانم رايس روز جمعه در پايان گفتگو با همتايان خود در پيمان ناتو در بروکسل به خبرنگاران اظهارداشت کليه طرف ها توافق کردند اگر ايران برنامه غنی سازی اورانيوم را متوقف نسازد، به فشار خود برای اِعمال تحريم های اقتصادی بيشتری از سوی سازمان ملل متحد ادامه دهند. غنی سازی اورانيوم فرايندی است که برای توليد سلاح های اتمی نيز می تواند مورد استفاده قرارگيرد.

خانم رايس در حاشيه جلسه ناتو با همقطار روسی خود سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه نيز ملاقات کرد اما بنظر نمی رسد در موضع روسيه در مخالفت با تحريم های تنبيهی جديد تغييری پيدا شده باشد.

آقای لاوروف ميگويد مسکو به ادامه مذاکرات برای حل اختلاف اتمی با تهران اميدوار است. اين ملاقات در پی انتشار يک ارزيابی جديد اطلاعاتی آمريکا انجام گرفت که ميگويد تهران برنامه تسليحات اتمی را در سال ۲۰۰۳ متوقف ساخت.

روسيه ميگويد تشکيلات اطلاعاتی آن کشور مدرکی ندارد که ثابت کند تهران برنامه تسليحات اتمی داشته است.

ارزيابی جديد اطلاعاتی آمريکا ميگويد جمهوری اسلامی ايران احتمالا قادر خواهد بود برای توليد تسليحات اتمی بين سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ بقدر کافی اورانيوم غنی شده توليد کند.

جمهوری اسلامی ايران هيچگاه به داشتن برنامه تسليحات اتمی اذعان نکرده است و ميگويد برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG