لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۴

پرزيدنت بوش نسبت به چشم انداز صلح بين اسرائيل و فلسطينيان اظهار خوشبينی کرد


در آستانه گشايش کنفرانس صلح خاورميانه به ميزبانی آمريکا (در آناپوليس) پرزيدنت بوش می گويد نسبت به چشم انداز صلح بين اسرائيل و فلسطينيان خوشبين است.

پرزيدنت بوش اين بيانات را امروز (دوشنبه) در ديدارش با نخست وزير اسرائيل، اهود اولمرت، بيان داشت. اولمرت گفت وی اميدوار است آنچه را که وی «فرآيند جدی مذاکرات» خواند بين اسرائيل و فلسطينيان آغاز شود.

بدنبال اين ملاقات، رئيس جمهوری آمريکا با رئيس تشکيلات خودمختار فلسطينی، محمود عباس، نيز ديدار کرد. پس از ملاقاتش با پرزيدنت بوش، محمود عباس به خبرنگاران گفت مردم فلسطين اميد زيادی دارند که اين کنفرانس به مذاکراتی بپردازد که نهايتا به يک پيمان صلح با اسرائيل بيانجامد.

کنفرانس صلح که قرار است فردا در آناپوليس (ايالت مريلند) برگزار شود پس از مدت بيش از ده سال فرصتی بدست خواهد داد تا نمايندگان اسرائيل و فرستادگان ١۶ کشور عربی و اتحاد عرب با يکديگر به تبادل نظر بنشينند. عربستان سعودی و سوريه، که هردو هنوز موجوديت اسرائيل را به رسميت نشناخته اند، در اين کنفرانس شرکت خواهند داشت.

مشاور امنيت ملی آمريکا، استفان هدلی، گفت کنفرانس روز سه شنبه محل مناسبی خواهد بود برای آغاز يک گفتگوی باز، و بويژه تاکيد کرد که اين کنفرانس شامل مذاکرات رسمی نخواهد بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمريکا، شون مک کورمک، می گويد مقامات اسرائيلی و فلسطينی در تشکيل دستور جلسه در حال پيشرفت هستند. وی گفت طرفين بر روی مواد يک سند تاريخی کار می کنند که مسير آينده مذاکرات را پس از کنفرانس آناپوليس مشخص می سازد.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، گفته است ايالات متحده اميدوار است پيمان صلح بين اسرائيل و فلسطينيان پيش از به سر رسيدن دوره رياست جمهوری پرزيدنت بوش در سال ٢٠٠٩ منعقد شود.

گروه شبه نظامی اسلامگرای فلسطينی حماس، که در خردادماه گذشته کنترل نوار غزه را بدست گرفت، گفته است هر گونه تصميمی که از کنفرانس آناپوليس نشات بگيرد را رد خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG