لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

ده ها هزار نفر در غزه به کنفرانس صلح خاورميانه اعتراض کردند


دهها هزار فلسطينی در اعتراض به کنفرانس صلح خاورميانه که امروز (سه شنبه) در آناپوليس جريان دارد دست به راه پيمايی زدند. تظاهرکنندگان با تکان دادن پرچم فلسطينيان و حمل بيرق های سبز حماس در خيابان ها شعار «مرگ بر آمريکا» و «مرگ بر اسرائيل» سر می دادند.

حماس، که زمام امور غزه را در دست دارد، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی، محمود عباس، را خائن به مردم فلسطين خوانده است. اين گروه شبه نظامی اسرائيل را به رسميت نشناخته و به کنفرانس دعوت نشده است.

نيروهای انتظامی فلسطينی در کرانه غربی تظاهرکنندگانی را که عليرغم دستور منع تظاهرات به خيابان ريخته بودند را با خشونت متفرق کردند. پليس با استفاده از باتون تظاهرات را پراکنده سخت و چندين تظاهرکننده را دستگير کرد.

هزاران نفر از اعضای اپوزيسيون اسرائيل نيز روز دوشنبه در اعتراض به کنفرانس صلح در خيابان های اورشليم دست به راهپيمايی زدند. بنيامين ناتان ياهو، رهبر اپوزيسيون از حزب ليکود، گفت اين کنفرانس ادامه اعطای امتيازات يکجانبه است.

روز دوشنبه همچنين آيت الله سيد علی خامنه ای، ولی فقيه جمهوری اسلامی، کنفرانس را محکوم به شکست خواند. وی گفت هدف از برگزاری اين کنفرانس حفظ آبروی واشنگتن، و دادن کمک به اسرائيل بجای فلسطين است.

جمهوری اسلامی ايران نيز به اين کنفرانس دعوت نداشت.

XS
SM
MD
LG