لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۷

خامنه ای کنفرانس صلح خاورميانه را محکوم به شکست دانست


ولی فقيه جمهوری اسلامی ايران، آيت الله سيد علی خامنه ای، می گويد کنفرانس صلح خاورميانه اين هفته به ميزبانی آمريکا محکوم به شکست است.

آيت الله خامنه ای امروز (دوشنبه) گفت هدف اين کنفرانس حفظ آبروی واشنگتن و کمک کردن به اسرائيل بجای فلسطين است. سخنان ولی فقيه جمهوری اسلامی که در برابر داوطلبان بسيجی ايراد شد از شبکه تلويزيونی دولتی نيز بطور زنده پخش شد. آيت الله خامنه ای در تمام امور دولتی ايران حرف آخر را می زند.

در واشنگتن، دانا پرينو سخنگوی کاخ سفيد گفت جای شگفتی نيست که دولتی مثل جمهوری اسلامی، که بقول وی نفعش در هرج و مرج است، با فرآيندی مخالفت ورزد که هدف از آن مقابله با افراطگرايان بوده، خواهان صلح است و نيروهای ميانه رو را گردهم جمع می کند تا يک کشور فلسطينی بوجود بياورد.

خبرگزاری دولتی ايرنا گفت محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، از عربستان سعودی بخاطر شرکت در کنفرانس روز سه شنبه انتقاد به عمل آورده است.

به گفته اين خبرگزاری احمدی نژاد طی يک تماس تلفنی ديروز (يکشنبه) به ملک عبدالله پادشاه عربستان گفت وی آرزو می کرد دولت عربستان جزو شرکت کنندگان اين کنفرانس نبود. متحد اصلی جمهوری اسلامی در منطقه، يعنی سوريه، نيز در اين کنفرانس شرکت جسته است.

ايرنا از قول احمدی نژاد نقل کرد که به ملک عبدالله گفته است آمريکا نمی تواند ميزبان مشروعی برای چنين کنفرانسی باشد، زيرا آمريکا شريک آنچيزی است که وی آن را «جرايم صهيونيستی» خواند. اشاره وی از اين عبارت به سياست های اسرائيل است.

اغلب کشورهای عرب نمايندگانی را برای شرکت در کنفرانس آناپوليس فرستاده اند. جمهوری اسلامی ايران جزو مدعوين نبوده، و از ابتدا نيز با اين گردهمآيی به مخالفت پرداخته است.

XS
SM
MD
LG