لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

بوش: زمان برای احيای روند صلح مناسب است


جورج بوش، رئيس جمهوری ايالات متحده آمريکا، می گويد زمان برای احيای مذاکرات صلح خاورميانه مناسب است، ليکن وی اذعان داشت که پيمودن مسير صلح دشوار خواهد بود.

بوش اين اظهارات را امروز (سه شنبه) در کنفرانس صلح خاورميانه در آناپوليس بيان داشت.

هدف از برگزاری اين کنفرانس يک روزه احيای مذاکرات صلح پس از يک توقف هفت ساله است. نمايندگان تقريبا ۵۰ کشور و سازمان بين المللی در اين کنفرانس که خارج از واشنگتن برگزار می شود شرکت دارند.

بوش در ضيافت شام ديشب در وزارت امور خارجه گفت هدف مشترک اين است که اسرائيل و فلسطين به عنوان دو کشور دمکراتيک درکنار هم در صلح و امنيت بسر برند.

در بيش از ده سال گذشته اين نخستين باريست که اسرائيل با بسياری از همسايگان عرب و نمايندگان اتحاد عرب ملاقات می کند. عربستان سعودی و سوريه، که هيچيک موجوديت اسرائيل را به رسميت نشناخته اند، در ميان شرکت کنندگان خواهند بود.

ديروز پرزيدنت بوش با نخست وزير اسرائيل، اهود اولمرت، و رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی، محمود عباس، بطور جداگانه ملاقات کرد. اين سه رهبر امروز يآ يکديگر به گکفتگو خواهند نشست.

ديروز اولمرت و عباس هردو گفتند اميدوارند که اين کنفرانس به مذاکرات جدی بيانجامد. سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، شون مک کورمک، گفت مقامات اسرائيلی و فلسطينی مشغول کار بر روی سندی هستند که قرار است مراحل بعدی مذاکرات را پس از کنفرانس آناپوليس مشخص سازد.

کاندوليزا رايس گفته است ايالات متحده اميدوار است پيمان صلح اسرائيل و فلسطينيان پيش از بسرآمدن دوره رياست جمهوری جورج بوش در ابتدای سال ۲۰۰۹ منعقد شود.

گروه شبه نظامی اسلامگرای فلسطينی حماس، که در خردادماه گذشته کنترل نوار غزه را بدست گرفت، گفته است هر گونه تصميمی که از کنفرانس آناپوليس نشات بگيرد را رد خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG