لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۸

رايس از ترکيه خواستار خويشتن داری عليه کردهای شورشی و قطعنامه قتل عام شد


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا از ترکيه خواستار خويشتن داری، هم عليه شورشيان کرد در شمال عراق، و هم در واکنش به تصويب اين هفته قطعنامه ای در يک کميته کنگره آمريکا شده است، که راجع به قتل عام و نسل کشی در ترکيه دوران عثمانی است.

خانم رايس که امروز، شنبه، در مسکو با خبرنگاران صحبت ميکرد گفت مناسبات آمريکا و ترکيه ايام دشواری را ميگذراند.

خانم رايس گفت دو ديپلمات ارشد آمريکائی به آنکارا رفته اند تا به ترکيه اطمنيان بدهند که آمريکا برای مناسبات با ترکيه ارزش قائل است و قدرآن را ميداند.

برنامه های ترکيه برای عمليات نظامی عليه کردهای شورشی در آن سوی مرز عراق نيز بخشی از دستور کار اين دو ديپلمات در مذاکره با مقامات ترک است. واشنگتن با چنين عملياتی مخالف است.

خانم رايس همچنين گفت روز جمعه تلفنی با رئيس جمهوری، نخست وزير و وزير امورخارجه ترکيه در باره قطعنامه ای که در يک کميته کنگره آمريکا به تصويب رسيد، و کشتارارامنه در ترکيه عثمانی را قتل عام و نسل کشی توصيف ميکند، صحبت کرده است. دولت بوش ضمن ابراز مخالفت شديد با اين قطعنامه گفته است آنکارا ممکن است راههای مهم و حياتی ارسال تدارکات برای سربازان آمريکائی در عراق را محدود کند.

آنکارا در واکنش به تصويب اين قطعنامه در کميته روابط خارجی مجلس نمايندگان آمريکا، که روز چهارشنبه انجام گرفت، سفير خود را در واشنگتن فراخوانده است.

امروز نيز وسائل ارتباط جمعی ترکيه خبر دادند وزير بازرگانی ترکيه سفر خود را به نيويورک برای شرکت در يک کنفرانس مشترک سرمايه گذاری، به نشانه اعتراض به قطعنامه لغو کرده است.

XS
SM
MD
LG