لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

آتش لجام گسيخته يونان در چند متری المپيا متوقف شد


آتش پر زور و مهيب يونان که اکنون به مدد وزش باد سراسر جنوب يونان را فراگرفت، جانهای زيادی را به مخاطره انداخته و يکی از بااحترام ترين آثار دنيای قديم را تهديد به نابودی می کند.

بگفته مقامات آتش ۵ نفر را در جزيره اوياEvia ، در شمال آتن، طعمه خود ساخت و آمار قربانيان را به بالای ۵۶ نفر رسانيد.

در جنوب کشور، آتش که تا چند متری محل باستانی المپيا در شبه جزيره پلوپونيز رسيده بود، بالاخره متوقف شد. خبرگزاری فرانسه از قول وزارت فرهنگ يونان نقل کرد که سيستم های ضد حريق که ساعاتی پيش در اطراف محل تعبيه شده بود بخوبی کار کرده و جلوی پيشروی آتش را گرفت.

خبرگزاری آسوشيتد پرس در گزارش جداگانه ای گفت آتش های نوبرخاسته ای در ناحيه مرکزی فتيودا، که تاکنون از دسترس آتش بدور بود رسيده است.

کمک های اتحاديه اروپا شامل ماموران آتش نشانی و هواپيماهای مسلح به بمب های آبی بود که به کمک گروه های آتش نشانی يونان شتافتند.

اين کمک ها از طرف ايتاليا، قبرس، و فرانسه ساعاتی پس از اعلام موقعيت اضطراری سرتاسری توسط دولت يونان به محل اعزام شد.

نخست وزير يونان، کوستاس کارامانليس، روز شنبه به ملتش، که از هر طرف تحت محاصره آتش قرار دارد، گفت، «همه نيروها و همه ابزارها» برای مهار اين آتش افسار گسيخته و کمک به خانواده هايی که خانه هايشان را از دست داده اند بسيج شده اند.

آقای کارامانليس تقصير آغاز آتش در مناطقی که بر اثر خشکسالی اوايل تابستان دچار گرمازدگی شده بودند را به گردن آتش افروزان انداخت.

XS
SM
MD
LG