لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

نيمی از يونان در آتش می سوزد – ۶۳ نفر قربانی شده اند


درحالی که گمانه زنی ها مبنی بر منشا عمدی آتشسوزی مرگباری که تاکنون ۶۳ نفر را طعمه شعله های سرکش آتش نموده آغاز شده است، امروز (دوشنبه) ماموران آتش نشانی به مبارزه خود با حريق لجام گسيخته ای که نيمی از يونان را در برگرفته ادامه می دهند.

مقامات دولتی برای هرگونه اطلاعاتی که منجر به دستگيری عاملان اين آتش سوزی که صدهاتن را بی خانمان کرده است گردد بيش از يک ميليون دلار جايزه تعيين کرده اند.

تاکنون دهها منطقه يونان دستخوش شعله های سوزان آتشی گشته که هردم به مناطق جديدی سرايت می کند.

هوای بشدت گرم و خشک و بادهای پرقدرت کار مبارزه با اين آتشسوزی ها را دشوار ساخته بطوريکه توانايی يونان در امر مهار آتش را تحت الشعاع قرار داده است. از ديروز نيروهای امدادی، هواپيما، و هليکوپترهايی از ملل عضو اتحاديه اروپا، صربستان، اسرائيل و ساير کشورها به یونان سرازير شدند.

کوستاس کارامانليس، نخست وزير يونان، وضعيت اضطراری در سرتاسر کشور اعلام کرده است. او نسبت به اين حادثه اظهار تاثر و خشم کرد و گفت اين امر که از روز پنجشنبه تا کنون اين همه آتش در سراسر کشور با هم بوقوع پيوسته اند نمی تواند اتفاقی بوده باشد.

روز يکشنبه در جنوب يونان پيشروی آتش در محل المپيای باستانی متوقف شد، جايی که اولين بازی های المپيک جهان برگزار شده بود و از طرف سازمان ملل به عنوان ميراث جهان شناخته شده است.

رسانه های محلی در مورد شايعات مبنی بر اينکه بسازو بفروش ها و دلالان زمين اين آتش سوزی ها را شروع کرده اند تا زمين ها برای توسعه و ساختمان سازی پاک بشود به بحث و گمانه زنی پرداخته اند. دستکم چهار نفر در رابطه با اين آتشسوزی ها دستگير شده اند.

XS
SM
MD
LG