لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۷

حريق لجام گسيخته در جنوب يونان بيش از۵۱ قربانی گرفت


شعله های لجام گسيخته آتش پرزور يونان، که با کمک باد بر سرعتش افزوده می شود، و تاکنون دستکم ۵۱قربانی گرفته است، اکنون به تپه ای که مشرف به مکان باستانی المپياست رسيده است. گروه های اطفای حريق روستاهای اطراف المپيا، که هزاران سال پيش اولين بازی های المپيک جهان در آنجا برگزار شده بود، را در حالی تخليه کردند که شعله های آتش به دامنه يکی از پراحترام ترين اماکن دنيای باستان رسيده است.

جرج وولگاراکيس، وزير فرهنگ، که فعاليت ها بمنظور حفظ ابنيه تاريخی را در اين مکان همآهنگ می کند، گفت در حاليکه خانه های اين منطقه می سوختند و برق بالکل قطع شده بود، آتش به موزه المپيا رسيد که درست در مقابل معبد بزرگ و باستانی زئوس، يکی از خدايان يونان قديم، قرار دارد.

اوايل امروز يک سخنگوی ماموران اطفای حريق امروز اعلام داشت که آتش تقريبا نيمی از کشور، منجمله جزيره اويا Evia در شمال آتن، را فرا گرفته است.

در ميان ۵۱ قربانی که تاکنون کشف شده، جسد سوخته مادری بود همراه با فرزندانش. بيم آن می رود تعداد بسيار بيشتری در روستاهايی که ارتباطشان قطع شده کشته شده باشند.

توانايی سازمان های مبارزه با آتش در يونان بخاطر وسعت بيسابقه اين حريق عظيم چنان رو به تحليل گذاشت که آتش نشانی ها و هواپيماهای اتحاديه اروپا برای کمک به آنان پيوسته اند. کمک اتحاديه اروپا شامل بمب های آب، و آتش نشانی های ايتاليا، قبرس، و فرانسه شد که تنها ساعاتی پس از اعلام موقعيت اضطراری سرتاسری توسط دولت يونان وارد عمل شدند.

نخست وزير يونان، کوستاس کارامانليس، روز شنبه به ملتش، که از هر طرف تحت محاصره آتش قرار دارد، گفت، «همه نيروها و همه ابزارها» برای مهار اين آتش افسار گسيخته و کمک به خانواده هايی که خانه هايشان را از دست داده اند بسيج شده اند.

آقای کارامانليس تقصير آغاز آتش در مناطقی که بر اثر خشکسالی اوايل تابستان دچار گرمازدگی شده بودند را به گردن آتش افروزان انداخت. او گفت که دولت وی «هرچه در توان دارد» انجام خواهد داد تا مسببين اين فاجعه را «پيدا کرده و به سزای» کارشان برساند.

XS
SM
MD
LG