لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۲

ديدار پرزيدنت بوش از موزه هولوکاست در واشنگتن


روز چهارشنبه، پرزیدنت بوش هنگام دیدار از موزه هولوکاست در شهر واشنگتن طی سخنانی گفت ساختمان موزه هولوکاست یادآور کشتار مردم بیگناه در جریان جنگ دوم جهانی است؛ مردمی که بی گناه در زندانهای آشوویتس مردند یا سوزانده شدند. ساختمان این موزه یادگار زنده ای است برای رفتگان و بازماندگان.

پرزیدنت بوش سپس با اشاره به گفتار محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران که این واقعیت را افسانه پنداشته و آن را انکار میکند، گفت نگاهی به دیوارهای این موزه حقیقت را به ما میگوید . این موزه تنها مربوط به گذشته نیست ، بلکه مربوط به آینده است، که از تکرار هولوکاست و نسل کشی جلوگیری کنیم.

پرزیدنت بوش سپس به مسأله دارفور سودان اشاره کرد و گفت دولت سودان تاکنون همه توافقها و قرادادهایی را که خود امضا کرده نقض کرده است. ما هر روز شاهد حادثه آفرینی شورشیان جانجاوید هستیم. آنها علاوه بر اقدامات خشونت آمیز از رسیدن کمک به مردم جنگ زده دارفور نیز جلوگیری میکنند.

پرزیدنت بوش اضافه کرد ما از عمر بشیر وعده های زیادی شنیده ایم. اما زمان وعده سپری شده است و بشیر اینک باید اقدام عملی برای جلوگیری از خونریزی بیشتر بعمل آورد. وی در ادامه سخنان خود گفت این آخرین فرصت برای عمر بشیر است. بشیر باید اجازه دهد که نیروهای سازمان ملل به دارفور بروند.

پرزیدنت بوش گفت: ما به تلاش خود ادامه میدهیم تا از این نسل کشی، که تاکنون دویست هزار کشته بجای گذاشته و دو میلیون نفر را بی خانمان کرده است جلوگیری کنیم. به همین دلیل من از دبیر کل سازمان ملل متحد خواسته ام که آخرین تلاش دیپلماتیک خود را بکار برد و چنانچه این تلاشها مؤثر واقع نشود ایالات متحده آمریکا اقدامات زیر را انجام خواهد داد:

۱- وزارت خزانه داری آمریکا همه دارائی های سودان را مسدود خواهد کرد، و شرکتهایی که با سودان معامله دارند از ادامه معامله منع خواهند شد.

۲- علیه افرادی که در این خشونتها دست داشته اند تحریمهایی برقرار خواهد شد.

۳- وزارت امور خارجه آمریکا برای به تصویب رساندن قطعنامه ای علیه سودان در شورای امنیت سازمان ملل و جلوگیری از فروش اسلحه به آن کشور اقدام خواهد کرد.

پرزیدنت بوش اضافه کرد که چنانچه این اقدامات مؤثر نیافتد ایالات متحده آمریکا تدابیر دیگری برای جلوگیری از ادامه این نسل کشی اتخاذ خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG