لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۹

محکومیت گسترده کنفرانس هولوکاست در تهران


محکومیت گسترده کنفرانس هولوکاست در تهران
محکومیت گسترده کنفرانس هولوکاست در تهران

کنفرانسی که با حمایت دولت ایران برای بحث در باره واقعیت و ابعاد هولوکاست برپا شد، با محکومیت گسترده روبرو گردیده است.

هولوکاست، کشتار منظم شش میلیون یهود به وسیله رژیم نازی آلمان در جنگ جهانی دوم، یکی از مستندترین جنایات در تاریخ است. بازماندگان اردوگاه های مرگ، گاردهای زندان، و نیز اسناد نازی و شهادت مقامات نازی، شواهدی از گستره آن ارائه می دهند. نازی ها میلیون ها غیر یهود را نیز کشتند.

کنفرانس تهران به درخواست محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران برپا شد. او هولوکاست را یک افسانه خوانده و خواهان محو اسرائیل از نقشه جهان شده است. بسیاری از سخنرانان در کنفرانس، گفته های آقای احمدی نژاد را ستودند. در پاسخ، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفت: "مردم آلمان با تمام توان خود کنفرانسی را که تهران در باره نبود تصوری هولوکاست تشکیل شده است رد می کنند."

واتیکان در بیانیه ای هولوکاست را "تراژدی عظیمی که ما نمی توانیم در برابر آن بی تفاوت بمانیم" نامید و گفت خاطره آن حوادث دهشتناک باید به عنوان هشداری برای وجدان انسان ها باقی بماند."

تونی بلر نخست وزیر بریتانیا کنفرانس تهران را "شگفتی و تکانی ورای باور" نامید. اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل گفت کنفرانس " تهوع آور " است و عمق نفرت دولت ایران را نشان می دهد.

موریس معتمد، تنها عضو یهود پارلمان ایران، گفت کنفرانس نه تنها اهانتی به یهودیان در ایران بلکه در سراسر جهان است. مهدی هاتفی، یک دانشجوی فعال در دانشگاه امیر کبیر تهران به خبرگزاری بین المللی "آدن کرونوس" گفت بخشی از دلیل اعتراض دانشجویان به دیدار اخیر آقای احمدی نژاد از دانشگاه، کنفرانس شرم آور هولوکاست بود که نازی ها و فاشیست های سراسر جهان را به کشور ما آورده است.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گردهمائی تهران را "ننگین" نامید:
***** کنفرانس فقط عمل شرم آور دیگر رژیم تهران در باره این موضوع به خصوص است. حیرت آور است که رهبری آن رژیم به انکار این واقعیت که بیش از شش میلیون انسان در هولوکاست کشته شدند ادامه می دهد.

کاخ سفید در بیانیه ای کتبی گفت رژیم ایران با ترتیب دادن کنفرانس هولوکاست، لجوجانه سعی دارد واقعیت تاریخی آن قساوت ها و بی رحمی ها را زیر سئوال بکشد و محِملی برای نفرت فراهم آورد. اجتماع منکرین هولوکاست در تهران توهینی به تمام جهان متمدن و نیز به ارزش های سنتی ایران، شکیبائی و احترام متقابل ، است.

XS
SM
MD
LG