لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۳

احمدی نژاد: ايران حتی برای يک لحظه هم برنامه اتمی خود را قطع نخواهد کرد


محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی گفت ايران «حتی برای يک لحظه هم» برنامه اتمی خود را با وجود تحريم های تازه سازمان ملل عليه رژيم تهران، قطع نخواهد کرد.

مطبوعات ايران گزارش ميدهند که آقای احمدی نژاد گفته است مردم ايران کشورهائی را که از تحريم دفاع کردند، فراموش نخواهند کرد.

وی برنامه اتمی ايران را صلح آميز و قانونی توصيف کرد.

روز يکشنبه همچنين دولت ايران اعلام کرد که بخشاً همکاری خود را با آژانس بين المللی انرژی اتمی، به حالت تعليق در خواهد آورد. يک سخنگوی دولت جمهوری اسلامی گفت وقتی که پرونده برنامه اتمی ايران از شورای امنيت به آژانس بين المللی انرژی اتمی عودت داده شود، همکاری خود را با آن سازمان مورد تجديد نظر قرار خواهد داد.

به استناد قطعنامه مصوبه روز شنبه شورای امنيت سازمان ملل متحد، کليه صادرات تسليحاتی ايران ممنوع می شود و داراييهای ۲۸ فرد و نهاد ديگر ايرانی که به نحوی در ارتباط با برنامه اتمی ايران بوده اند نيز در خارج از کشور مسدود خواهد گشت.

به علاوه قطعنامه جديد به دولت ايران ۶۰ روز مهلت داده است تا در تبعيت با خواست سازمان ملل متحد، فعاليتهای غنی سازی اورانيوم را متوقف سازد. در غير اينصورت ممکن است تهران با اقدامات بيشتری مواجه گردد.

مقامات جمهوری اسلامی ايران می گويند، اِعمال تحريمهای بيشتر عليه ايران غير قانونی است.

در همين حال سفير سابق آمريکا در سازمان ملل متحد گفت که قطعنامه شورای امنيـت اقدامی «مفيد» است اما به تنهائی ايران را مجبور نخواهد کرد که از جاه طلبی های اتمی منصرف شود. جان بولتون به شبکه خبری سی اِن اِن گفت که تنها تغيير رژيم خواهد توانست به برنامه اتمی رژيم تهران پايان دهد.

منوچهر متکی، وزير امور خارجه ايران نيز می گويد، اقدامات جديد شورای امنيت نمی تواند کشور وی را وادار سازد تا دست از برنامه توليد اتمی بردارد.

آمريکا و متحدانش تهران را متهم کرده اند که در پی توليد تسليحات اتمی است. تهران اين اتهام را رد کرده است و ميگويد برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG