لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۲

سولانا ميگويد به احيای مذاکرات اتمی با تهران اميدوار است


خاوير سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا ميگويد اميدواراست بتواند مذاکرات با ايران بر سر برنامه اتمی مورد اختلاف اش را احيا کند.

آقای سولانا امروز در برلين گفت درنظر دارد با علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران صحبت کند تا برای از سرگيری مذاکرات راهی بيابد.

آقای سولانا همچنين بر سياست تشويق و تنبيهی که جامعه بين المللی روز شنبه در پيش گرفت تاکيد گذاشت، که به ايران در ازای همکاری، مشوّق های اقتصادی و امنيتی عرضه ميکند، و بموازات آن و در صورتيکه تهران به بی اعتنائی ادامه دهد، ايران را با خطر تحريم های تنبيهی شديد تری مواجه خواهد کرد.

مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا اين نظرات را يک روز پس از آن مطرح ساخت که شورای امنيت سازمان ملل متحد باتفاق آرا به وضع تحريم های تنبيهی جديدی عليه ايران در واکنش به امتناع تهران از تعليق در غنی سازی اورانيوم رای داد.

منوچهر متکی وزير امورخارجه ايران ميگويد قطعنامه شورای امنيت غيرقانونی است و سياست تهران را عوض نميکند.

قطعنامه ای که روز شنبه به تصويب رسيد تحريم هائی تنبيهی را تشديد ميکند که در ماه دسامبر وضع شده بود. منع صادرات تسليحاتی ايران، و مسدود ساختن دارائی های بيست و هشت فرد و نهاد ديگری که گفته ميشود با برنامه تسليحات اتمی تهران ارتباط دارند، بخشی از تحريم های تنبيهی جديد است.

قطعنامه جديد در عين حال به تهران شصت روز فرصت ميدهد که به خواست های سازمان ملل متحد در مورد غنی سازی اورانيوم عمل کند. قصور و کوتاهی می تواند به وضع تحريم های تنبيهی بيشتر منجر شود.

آمريکا و متحدانش تهران را متهم کرده اند که در پی توليد تسليحات اتمی است. تهران اين اتهام را رد کرده است و ميگويد برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG