لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۱

هيلاری کلينتون دربغداد با نخست وزير عراق ملاقات کرد


سناتور آمريکائی هيلاری رادمن کلينتون به عراق رفته است و رياست هياتی دو حزبی را بر عهده دارد که امروز با نوری المالکی نخست وزير عراق ملاقات کرد و گفتگو با ديگر مقامات عراقی و فرماندهان نظامی آمريکا نيز در برنامه سفر اوست .

خانم کلينتون همراه با سناتور Evan Bayh ، يک همقطار ديگر او از حزب دموکرات، و John McHugh نماينده جمهوريخواه در مجلس نمايندگان، نخستين قانونگزاران آمريکائی هستند که پس از آنکه پرزيدنت بوش اعلام کرد سربازان بيشتری به عراق اعزام ميکند به بغداد رفته اند.

خانم کلينتون و دموکراتهای ديگر با اقدام برای فرستادن بيست هزار سرباز جديد آمريکائی به عراق مخالف اند. خانم کلينتون، همسر بيل کلينتون رئيس جمهوری پيشين آمريکا، رقيب اصلی در ميان متقاضيان کانديدائی رياست جمهوری آمريکا از حزب دموکرات در انتخابات سال 2008 محسوب ميشود.

نوری المالکی نخست وزير عراق امروز از استراتژی جديد پرزيدنت بوش در مورد عراق جانبداری کرد. اين برنامه علوه بر افزايش شمار سربازان آمريکائی در عراق شامل افزايش کمک های مالی برای پيشبرد اقتصاد عراق است . اعلاميه ای که توسط دفتر او منتشر شد ميگويد نيروهای جديد آمريکائی از سربازان عراقی مامور اجرای برنامه نخست وزير برای استقرار صلح در بغداد پشتيبانی خواهند کرد.

پيشتر ارتش آمريکا گفته بود ارتش و پليس عراق امام مسجد المهدی را به ظنّ رهبری يک يک گروه مسلح غير مجاز و درگير در قتل، شکنجه، و ربودن غيرنظاميان در شهر شمالی بلاد توقيف کرده اند.

ارتش آمريکا همچنين ميگويد سربازان عراقی در نزديکی تکريت يک عامل درگير در پول و اسلحه رسانی به سلول های شورشی دستگير کرده اند.

XS
SM
MD
LG