لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۵

مقامات دفاعی آمريکا ميگويند مقابله با مداخله ايران در محدوده عراق انجام ميگيرد


رابرت گيتز وزير دفاع آمريکا ميگويد فراخوانی نيروهای آمريکائی از عراق می تواند اواخر سال جاری آغاز شود، مشروط بر آنکه استراتژی جديد پرزيدنت بوش به موفقيت برسد. آقای گيتز اين نظر را ديروز در جلسه کميته نيروهای مسلح در سنای آمريکا مطرح ساخت که برای بررسی در باره برنامه دولت راجع به اعزام بيش از بيست هزار سرباز ديگر آمريکائی به عراق در ماموريت کمک به مهارکردن خشونت های فرقه ای تشکيل شده بود.

آقای گيتز ميگويد اين برنامه مستلزم آن است که عراقی ها به وعده هائی که قبلا برای بهبود بخشيدن به اوضاع داده اند کاملا عمل کنند. آقای گيتز به قانونگزاران گفت بنظر ميرسد رهبران عراق اکنون خود را به انجام وعده هايشان متعهد ميدانند.

آقای گيتز گفت برای آمريکا ظرف يکی دو ماه آينده روشن خواهد شد آيا عراقی ها برای ايجاد امنيت در کشور خود وارد عمل شده اند يا نه.

آقای گيتز و ژنرال Peter Pace رئيس ستادمشترک نيروهای مسلح آمريکا همچنين به قانونگزاران گفتند نيروهای آمريکائی برای جلوگيری از اعمال نفوذ تهران در اوضاع عراق به ايران حمله نخواهند کرد. کاخ سفيد نيز ديروز با صدور اعلاميه ای گفت برای انجام حملات نظامی به ايران، يا سوريه، برنامه ای در دست نيست. تونی اسنو سخنگوی کاخ سفيد گفت ميخواهد به اين شايعه که سخنان چهارشنبه پرزيدنت بوش نشانه ای از احتمال گسترده تر شدن جنگ است، پايان داده شود.

XS
SM
MD
LG