لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۱

محمود احمدی نژاد: بسته مشوق های بين المللی گامی به پيش برای حل و فصل بن بست با غرب است


محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران ميگويد بسته مشوق های بين المللی پيشنهاد شده برای تعليق غنی سازی برنامه اتمی ايران، "گامی به پيش" در کوششهای مربوط به حل و فصل بن بست با غرب است.

امروز جمعه در شهر شانگهای آقای احمدی نژاد به خبرنگاران گفت که وی از دولت متبوع خود خواسته است پيشنهاد مذکور را به دقت بررسی و "در موعد مقتضی" در تطابق با منافع بين المللی ايران ، به آن پاسخ دهند.

اين اظهارات در پاسخ به بسته مشوّق های پيشنهاد شده از سوی پنج کشور عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل يعنی آمريکا، روسيه، بريتانيا، فرانسه و چين؛ بعلاوه آلمان، مطرح شدند.

طرح مشوق ها از ايران ميخواهد که تعليق غنی سازی اورانيوم را متوقف کرده و مذاکرات با غرب را از سر بگيرد.

آقای احمدی نژاد که بعنوان رئيس يک دولت ناظر در نشست سازمان همکاری شانگهای شرکت ميکند، در حاشيه کنفرانس با همتايان روسی و چينی خود نيز ديدار داشت.

چين و روسيه موکداً از ايران خواسته اند بسته مشوّق های قدرت های جهان را بپذيرد وليکن آنها در عين حال با استفاده از تهديد تحريم برای وادار کردن ايران به توقف فعاليتهای اتمی مخالفند.

غرب مظنون است که ايران در حال توسعه سلاح های اتمی است، اتهامی که ايران تکذيب ميکند.

گزارش های اخير آژانس بين المللی انرژی حاکی از آنست که دولت ايران به ايجاد مانع در برابر بازرسی های تأسيسات اتمی آنکشور که ميتواند شبهات راجع به حقيقت برنامه اتمی ايران را برطرف کند، ادامه ميدهد.

XS
SM
MD
LG