لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۶

ايران خواستارحمايت آسيای مرکزی است


محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران از کشورهای آسيای مرکزی درخواست کرده است در اختلاف بين المللی بر سر برنامه اتمی تهران از ايران حمايت کنند.

آقای احمدی نژاد که امروز در شانگهای در يک کنفرانس سران کشورهای آسيای مرکزی صحبت ميکرد خواستار حمايت و کمک آنها در مقابله با آنچه که وی مداخله تهاجمی قدرت های سلطه طلب در غرب ناميد، شد.

رئيس جمهوری ايران خطاب به اعضای سازمان همکاری شانگهای گفت آنها می توانند سازمان خود را با گسترش همکاريهای اقتصادی و مناسبات ديگر قوی تر کنند، و پيشنهاد ميزبانی جلسه ای از وزيران نفت تمامی کشورهای شرکت کننده در اجلاس سران را داد.

ايران در اجلاس سازمان همکاری شانگهای ، که اعضای آن را چين، روسيه، و چهار کشور کوچکتر در آسيای مرکزی، شامل قزاقستان، قرقيزستان، تاجيکستان و اوزبکستان تشکيل ميدهند، به عنوان ناظر شرکت دارد.

پيشنهاد آقای احمدی نژاد می تواند دامنه هدفهای اين گروه را که به مقابله با جدائی طلبی، مبارزه با تروريسم و افراطی گرائی محدود ميشد، وسيع تر کند.

خبرنگار صدای آمريکا در شانگهای ميگويد ايران و ديگر کشورهای ناظر در مذاکرات ، شامل مغولستان، پاکستان، و هند ممکن است در آينده به سازمان همکاری شانگهای ملحق شوند.

مقامات وزارت امورخارجه چين ميگويند از گسترش سازمان استقبال ميکنند.

آمريکا قويا با حضور ايران در کنفرانس سران در شانگهای، حتی به عنوان ناظر نيز مخالفت کرده بود، زيرا تهران را يک حامی عمده تروريسم می شناسد. اما چين اعتراض آمريکا ميگويد دعوت از تهران تصميمی بود که با تفاهم تمامی کشورهای عضو اتخاذ شد.

روسيه و چين ، اعضای قدرتمند و غالب در سازمان همکاری شانگهای، در مذاکرات بين المللی بر سر برنامه اتمی تهران نقشی فعال دارند. با اينحال مسکو و پکن ميگويند هر گونه اقدامی را در شورای امنيت برای وضع تحريم های تنبيهی عليه ايران وتو خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG