لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۱

پوتين ميگويد ايران به مشوّق ها پاسخی مثبت داده و بزودی وارد مذاکره ميشود


ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه ميگويد ايران به مجموعه مشوّق های بين المللی، که " hspace=2 src="/persian/images/ap_china_iran_putin_Ahmadinejad_15jun06_eng_195.jpg" width=210 align=left vspace=2 border=0>برای تعليق عمليات حساس اتمی و مذاکره در باره برنامه اتمی آن کشور ارائه شده بود، پاسخی مثبت داده است .

آقای پوتين پس از مذاکراتی که امروز، پنجشنبه، با همتای ايرانی اش، محمود احمدی نژاد، در حاشيه کنفرانس سران کشورهای آسيای مرکزی در چين داشت، صحبت ميکرد .

آقای پوتين گفت ايران آماده است در آينده ای نزديک وارد مذاکره شود.

آقای پوتين گفت ايران حق دارد انرژی اتمی داشته باشد، اما بايد نگرانی های ناشی از مقاصد برنامه خود را برطرف کند.

روسيه و چين از ايران خواسته اند مجموعه مشوّق های ارائه شده توسط قدرت های جهان را بپذيرد.

مجموعه مشوّق ها در صورتی اجرا ميشود که ايران کار غنی ساری اورانيوم را، که آمريکا و کشورهای ديگر آن را مدرکی از يک برنامه سرّی برای توليد تسليحات اتمی می بينند، معلّق کند.

منوچهر متکی وزير امورخارجه ايران روز چهارشنبه مجموعه مشوّق ها را گامی به پيش توسط قدرت های عمده توصيف کرد و گفت ايران در اولين فرصت ممکن به آن پاسخ ميدهد.

در همين حال هيات مديره بيست و پنج کشوری آژانس بين المللی انرژی اتمی در وين امروز برنامه اتمی ايران را مورد بررسی قرارداد.

گزارشهای اخير اين آژانس سازمان ملل متحد ميگويد ايران به ممانعت از بازرسی ها از تاسيسات اتمی خود، که می تواند به برطرف ساختن شک و ترديد در باره ماهيت برنامه اتمی ايران منجر شود، ادامه ميدهد.

گريگوری شولتی نماينده آمريکا در آژانس بين المللی انرژی اتمی ميگويد جامعه بين المللی اتفاق نظر دارد که ايران گام های ضروری را برای اثبات صلح آميز بودن برنامه اتمی خود برنداشته است.

آقای شولتی گفت شش کشوری که مجموعه مشوّق ها را ارائه داده اند، مرکب از آمريکا، بريتانيا، فرانسه، آلمان ، روسيه و چين، همگی معتقدند ايران از فرصت انتخاب برخوردار است.

وی گفت ايران يا مجموعه مشوّق ها را می پذيرد و مذاکرات را از سر ميگيرد، و يا با اقدامات ديگر شورای امنيت سازمان ملل متحد روبرو خواهد شد.

در تهران، آيت الله علی خامنه ای، ولی فقيه، گفت ايران تحقيقات اتمی را رها نخواهد کرد و آن را يک حق مهم و اساسی خواند.

XS
SM
MD
LG